Urlop

Bezpieczne wakacje nad jeziorem – zasady bezpieczeństwa w czasie kąpieli w zbiornikach wodnych

Kąpiel w jeziorze to jedna z atrakcji spędzania wakacji nad wodą. Aby zapewnić sobie oraz bliskim bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, warto pamiętać o kilku zasadach, takich jak: kąpiele tylko na wydzielonych akwenach strzeżonych przez ratowników, zakaz pływania po wypiciu alkoholu czy schładzanie ciała przed wejściem do wody, aby uniknąć szoku termicznego.

Spędzając wakacje nad jeziorem, istotne jest, aby zachować zdrowy rozsądek. Wypadki zdarzają się nawet wśród osób, które doskonale pływają, najczęściej w wyniku: brawury, pływania pod wpływem alkoholu, doznania szoku termicznego czy nie stosowania się do ogólnych zasad użytkowania kąpieliska. Nie należy przeceniać swoich umiejętności pływackich. Osoby, które wybierają się w dłuższą trasę, dla własnego bezpieczeństwa mogą poprosić, np. o asekurację sternika motorowodnego, założyć kolorowy czepek, aby być widocznym z wody bądź mieć przy sobie bojkę na szelkach.

Strzeżone kąpieliska przez ratowników WOPR

Do wakacyjnych kąpieli najlepiej wybierać specjalnie wydzielone miejsca, nad bezpieczeństwem których czuwają ratownicy WOPR, a na pomoście powiewa biała flaga. Dzikie kąpieliska kuszą kameralną atmosferą i mniejszą ilością turystów, jednak pływanie w nich jest szczególnie niebezpieczne, ze względu na brak ratowników oraz informacji o jakości i głębokości dna, czy występowania w wodzie groźnych dla zdrowia bakterii, np. sinic. Spędzając wakacje nad jeziorem, należy również przestrzegać regulaminu kąpieliska, który podaje informacje np. o miejscach w których panuje kategoryczny zakaz kąpieli.

Bezpieczna kąpiel w jeziorze – czego nie wolno?

Spędzając urlop nad wodą, należy pamiętać, aby nie pływać:

  • na szlakach żeglugowych oraz w pobliżu budowli i urządzeń wodnych,
  • w czasie silnego wiatru, burzy bądź mgły, która ogranicza widoczność,
  • bezpośrednio po obfitym posiłku lub całkowicie na czczo (przejedzenie może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, a głód osłabia organizm),
  • po wypiciu alkoholu, ponieważ napoje procentowe, nie tylko zmniejszają sprawność ruchową i orientację przestrzenną, ale również przyczyniają się do szybszej utraty temperatury ciała i występowania bolesnych skurczów (o skutkach picia alkoholu można przeczytać na stronie internetowej: zdrowie.tvn.pl),
  • w miejscach, gdzie występuje dużo wodorostów, które mogą zaczepić się o nogi,
  • po zmroku, zwłaszcza w miejsca mocno oddalone od brzegu,
  • skakać na główkę, szczególnie w miejscach, gdzie nie ma się pewności co do odpowiedniej głębokości wody (takie zachowanie może skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią).

Przed i po kąpieli – o czym pamiętać?

Częstą przyczyną wypadków nad wodą jest szok termiczny, do którego dochodzi na skutek gwałtownej zmiany temperatury. Z tego też względu, przed kąpielą, zwłaszcza po intensywnym opalaniu, należy lekko schłodzić ciało, opłukując wodą klatkę piersiową, ramiona, brzuch, nogi i okolice pachwin. Po wyjściu z wody trzeba osuszyć skórę i włosy oraz założyć suche ubranie. Na wakacyjny urlop dobrze jest również zabrać krem z filtrem, aby ochronić ciało przed bolesnym poparzeniem słonecznym.

Podziel się

Ostatnie

Jak wyglądają zajęcia w studio tańca?

W świecie tańca studio to miejsce, w którym pasja łączy się z dyscypliną, a twórcze…

30 kwietnia 2024

Jak zdiagnozować alzheimera?

Choroba Alzheimera jest postępującym zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które stopniowo prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych i problemów…

29 kwietnia 2024

Jakie czynniki należy uwzględnić przy zakładaniu ogrodów?

Zakładanie ogrodu to proces wymagający nie tylko zaangażowania, ale także odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Niezależnie…

29 kwietnia 2024

Dlaczego warto zaopatrzyć się w lampy szczelinowe od dystrybutora?

W świecie technologicznego postępu, wybór odpowiedniego wyposażenia do gabinetów okulistycznych jest kluczowy dla zapewnienia precyzyjnych…

29 kwietnia 2024

Jak w praktyce przebiegają konsultacje urologiczne?

Konsultacje urologiczne stanowią kluczowy element diagnostyki oraz leczenia schorzeń związanych z układem moczowym i płciowym.…

29 kwietnia 2024

Kiedy rehabilitacja po covidzie  może okazać się niezbędna?

W miarę jak pandemia covid-19 nadal pozostaje obecnym wyzwaniem globalnym, coraz więcej osób doświadcza skutków…

26 kwietnia 2024