Motoryzacja

Samochody dla niepełnosprawnych – jakie posiadają udogodnienia?

Osoby niepełnosprawne nie zawsze mają możliwość, aby wsiąść za kierownicę swojego własnego samochodu. Wszystko zależy bowiem od stopnia zaawansowania dysfunkcji ruchowej. Mniej poważne schorzenia nie wykluczają jednak z posiadania prawa jazdy. Wystarczy odpowiednio dostosować pojazd do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Coraz powszechniej dostępne są nowoczesne systemy, które wspomagają czynność kierowania autem. Jakie zatem posiadają udogodnienia? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

Aby uniknąć dodatkowych wydatków oraz konieczności wymiany niektórych elementów, warto zainwestować w nowe auto. Jest ono bowiem dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej od podstaw. Samochody dla niepełnosprawnych powinny być wyposażone w specjalne urządzenia do ręcznej obsługi pedałów, automatyczne sprzęgło oraz obrotowe fotele. Przydatne może okazać się również elektroniczne sterowanie, gdzie tylko kciukiem przełącza się kierunkowskazy podczas trzymania dłoni na dźwigni gazu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które mają niesprawne palce.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy samochód posiada miejsce na wózek w bagażniku lub na fotelu pasażera. Istotne jest również składanie miejsc siedzących w odpowiedni sposób oraz wygodne, obrotowe fotele, które regulowane są za pomocą dźwigni, która sprawdza się lepiej niż pokrętło. Niski kierowca będzie również potrzebował systemu regulującego wysokość fotela.

Jakie wyposażenie powinny posiadać samochody dla niepełnosprawnych?

Samochód dla inwalidy musi być wyposażony w specjalne systemy wspomagania. Dzięki nim kierowanie autem będzie dużo bardziej komfortowe i bezpieczne. Jednym z najbardziej kluczowych udogodnień jest platforma na wózek inwalidzki, która potrzebuje też odpowiednio dużą przestrzeń. Ważny jest także specjalny mechanizm, który ułatwia wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Osoby z określoną dysfunkcją mogą również skorzystać z takich uprawnień, jak system sterowania autem, ręczny hamulec oraz ręczny gaz, który połączony jest ze skrzynią biegów czy automatycznie odsuwane szyby.

Podziel się

Ostatnie

Kiedy rehabilitacja po covidzie  może okazać się niezbędna?

W miarę jak pandemia covid-19 nadal pozostaje obecnym wyzwaniem globalnym, coraz więcej osób doświadcza skutków…

26 kwietnia 2024

Montaż fotowoltaiki – dlaczego warto powierzyć fachowcom?

Montaż fotowoltaiki to proces, który wymaga precyzji, wiedzy technicznej i doświadczenia. Decydując się na instalację…

26 kwietnia 2024

Konstrukcje dachowe drewniane – jak zapewnić im odpowiednią trwałość?

Wybór odpowiedniej konstrukcji dachowej to kluczowy element każdego projektu budowlanego. Dachy wykonane z drewna są…

25 kwietnia 2024

Czym różni się klinkier od innych materiałów wykończeniowych?

Kiedy przychodzi czas na wybór materiałów wykończeniowych do budowy lub remontu, istnieje wiele opcji do…

23 kwietnia 2024

Jakie są główne zastosowania plazmy sprzężonej indukcyjnie w przemyśle?

W dzisiejszym przemyśle, nieustannie poszukuje się nowych technologii, które mogą poprawić wydajność, jakość i ekonomiczność…

23 kwietnia 2024

Co należy umieć na egzamin FCE?

Egzamin Cambridge First Certificate in English (FCE), znany także jako B2 First, to test językowy…

22 kwietnia 2024