Samochody dla niepełnosprawnych – jakie posiadają udogodnienia?

samochod osob niepelnosprawnych

Osoby niepełnosprawne nie zawsze mają możliwość, aby wsiąść za kierownicę swojego własnego samochodu. Wszystko zależy bowiem od stopnia zaawansowania dysfunkcji ruchowej. Mniej poważne schorzenia nie wykluczają jednak z posiadania prawa jazdy. Wystarczy odpowiednio dostosować pojazd do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Coraz powszechniej dostępne są nowoczesne systemy, które wspomagają czynność kierowania autem. Jakie zatem posiadają udogodnienia? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

Aby uniknąć dodatkowych wydatków oraz konieczności wymiany niektórych elementów, warto zainwestować w nowe auto. Jest ono bowiem dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej od podstaw. Samochody dla niepełnosprawnych powinny być wyposażone w specjalne urządzenia do ręcznej obsługi pedałów, automatyczne sprzęgło oraz obrotowe fotele. Przydatne może okazać się również elektroniczne sterowanie, gdzie tylko kciukiem przełącza się kierunkowskazy podczas trzymania dłoni na dźwigni gazu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które mają niesprawne palce.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy samochód posiada miejsce na wózek w bagażniku lub na fotelu pasażera. Istotne jest również składanie miejsc siedzących w odpowiedni sposób oraz wygodne, obrotowe fotele, które regulowane są za pomocą dźwigni, która sprawdza się lepiej niż pokrętło. Niski kierowca będzie również potrzebował systemu regulującego wysokość fotela.

Jakie wyposażenie powinny posiadać samochody dla niepełnosprawnych?

Samochód dla inwalidy musi być wyposażony w specjalne systemy wspomagania. Dzięki nim kierowanie autem będzie dużo bardziej komfortowe i bezpieczne. Jednym z najbardziej kluczowych udogodnień jest platforma na wózek inwalidzki, która potrzebuje też odpowiednio dużą przestrzeń. Ważny jest także specjalny mechanizm, który ułatwia wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Osoby z określoną dysfunkcją mogą również skorzystać z takich uprawnień, jak system sterowania autem, ręczny hamulec oraz ręczny gaz, który połączony jest ze skrzynią biegów czy automatycznie odsuwane szyby.