Badanie prawidłowego przewodnictwa w nerwach jest bardzo pomocne w diagnozie i leczeniu wielu schorzeń. Pozwala dokładnie ocenić stopień uszkodzenia nerwu i wprowadzić odpowiednie leczenie. Kiedy należy skorzystać z tego badania?
Kto powinien zgłosić się na badanie przewodnictwa nerwowego?
Badanie przewodnictwa nerwowego jest wykonywane u wszystkich osób, u których pojawiają się nietypowe, wcześniej niewystępujące dolegliwości związane z pracą mięśni. Zakres tych nieprawidłowości jest bardzo szeroki. Mogą to być drgania, niekontrolowane skurcze mięśni, zaburzenie równowagi, drętwienie czy częste mrowienie kończyn. Tego rodzaju przypadłości mogą być objawami wielu chorób, np. boleriozy, stwardnienia zanikowego bocznego, urazów mięśni czy miastenii. Często badanie przewodnictwa nerwowego zleca się również osobom po różnego rodzaju udarach, niedotlenieniach, żeby oszacować stopień uszkodzenia nerwu. Często badaniu poddawani są również sportowcy, szczególnie po doznaniu kontuzji. Odpowiednie badania w połączeniu z obszernym wywiadem lekarskim pozwolą rozpoznać chorobę i wdrożyć prawidłowe leczenie.
Jak wygląda badanie przewodnictwa nerwowego?
Badanie przewodnictwa nerwowego w Gdańsku wykonywane jest na zlecenie neurologa. Podobnie jest w innych miastach. Dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy mięśni należy jak najszybciej udać się na konsultację ze specjalistą. Podczas badania za pomocą specjalnych elektrod sprawdza się prawidłową reakcję nerwu i mięśnia na wysyłany impuls. Sprawdzany jest również czas reakcji. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. W przypadku, gdy u pacjenta podejrzewa się miastenię, lekarz może zalecić wykonanie próby miastenicznej. Prawidłowo wykonana próba miasteniczna wykonywana jest za pomocą elektrod powierzchownych i polega na stymulacji kilkoma bodźcami o zróżnicowanej częstotliwości w regularnych odstępach czasowych.
Leave a Reply