Czerpnie aluminiowe – jak wygląda montaż?

aluminiowe czerpienie

Czerpnia aluminiowa to podstawowy i początkowy element systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperacji. Rosnąca świadomość wpływu powietrza, którym oddychamy na zdrowie, sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rekuperację. To system, który pozwala na poprawę parametrów określających zapotrzebowanie energetyczne budynku, poprawę czystości powietrza w domu, a także obniżenie kosztów ogrzewania. Ważne jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich elementów.

Jak działa czerpnia powietrza?

Czerpnie aluminiowe to początkowy element wentylacji. Od niego wiele zależy, dlatego też powinien być on odpowiednio dobrany do specyfiki budynku i systemu wentylacyjnego. Jego zadaniem jest zasysanie powietrza i oczyszczanie go, a następnie poprzez wywiewniki przesyłanie go do kolejnych pomieszczeń. Czerpnie wykonane są najczęściej z aluminiom i są odporne na korozję i działanie warunków atmosferycznych. Powinny być umieszczone w zacienionym miejscu, w którym istnieje możliwość pobierania jak najczystszego powietrza. Nie powinny być zlokalizowane w pobliżu wyrzutni, czyli ostatniego elementu systemu wentylacyjnego, która wyrzuca zużyte powietrze na zewnątrz.

Gdzie i jak zamontować czerpnie?

Czerpnia powinna być umieszczona na północnej lub północno-wschodniej ścianie budynku. Należy także pamiętać, że niezależnie czy czerpnie montowane są na dachu czy na ścianie muszą być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i wiatrem. W tym celu na czerpniach są montowane lamele lub żaluzje. Montując czerpnie należy pamiętać, by lokalizacja pozwala na czerpania jak najświeższego i najchłodniejszego powietrza. Czerpnia nie powinna również zasysać zużytego powietrza wysyłanego z wyrzutni. Montaż czerpni należy zlecić profesjonalistom, który odpowiednio ją zabezpieczą. Przyda się taśma aluminiowa montażowa, która ułatwi przymocowanie czerpni do dachu czy ściany budynku.

Odpowiednio dobrane elementy systemu wentylacji pozwolą na jej prawidłowe działanie. Warto pamiętać także, że przestrzeganie Warunków Technicznych jest konieczne, aby projekt budynku został zaakceptowany.