Frezowanie CNC w praktyce

frezowanie cnc

Frezowanie CNC jest jednym z najdokładniejszych sposób kształtowania materiałów. Dzięki obróbce skrawaniem można uzyskać dokładnie taki kształt materiału jaki jest wymagany w danym projekcie. Frezowanie CNC zapewnia dokładność której człowiek nie byłby w stanie wypracować działając ręcznie.

Czym charakteryzuje się frezowanie CNC

Chcąc uzyskać materiał, który będzie miał dokładnie określone wymiary i kształt warto jest go poddać frezowaniu CNC. Metoda ta polega na obróbce skrawaniem. W praktyce więc usuwany jest kolejny naddatek materiału. W ten sposób uzyskuje się element, który został zlecony przez klienta. Frezowanie zaliczane jest do obróbki wiórowej. Obróbka tego typu wykonywana jest zawsze za pomocą szlifierki. Obrabiany materiał pozostaje nieruchomy zaś szlifierka jest w ruchu. I to właśnie ten element sprawia, że frezowanie znacznie różni się od toczenia.

Jak to się dzieje, że frezowanie działa?

Frezowaniu można poddać zarówno pojedyncze przedmioty, jak i ich hurtową ilość. W związku z tym frezowanie dzieli się na wytwarzanie produktów jednostkowe, masowe i seryjne. Wszystko jest tutaj zależne od ilości materiałów, które należy poddać obróbce. Frezowanie CNC – http://transcom.pl/obrobka-cnc/frezowanie-cnc zawsze odbywa się za pomocą wcześniej zaprojektowanej maszyny CNC. Wiadomo, że jeżeli chodzi o masowe frezowanie to sprawa jest znacznie uproszczona. Maszynę programuje się tylko raz w ten sposób, aby cała partia materiału mogła zostać wykonana. Z kolei jeżeli chodzi o jednostkowe frezowanie to tutaj również programowana jest maszyna. Jest to jednak zdecydowanie mniej opłacalne.

Czym różni się frezowanie CNC od ręcznego?

Jak sama nazwa wskazuje frezowanie pierwszego typu wykonywane jest przy pomocy wcześniej zaprojektowanej do tego maszyny. Urządzenie to wykonuje wszelkie zadane mu polecenia. Maszyna nie wymaga, aby stał nad nią kontrolujący ją człowiek. Wszystko dzieje się za pomocą niezwykle precyzyjnie dobranego programu.

Zaprogramowanie maszyny

Kluczową rolą w przypadku frezowania CNC jest prawidłowe zaprogramowanie maszyny. Urządzenie sterujące musi otrzymać szereg poleceń, aby mogło zacząć działać. Programowanie frezarki CNC polega na ustawieniu odpowiedniego algorytmu G-kodów dzięki którym maszyna będzie wykonywać określone czynności jedna po drugiej. Można ją zaprogramować również za pomocą języka programowania. Zajmuje się tym programista znający specyfikę tego urządzenia. Każda frezarka numeryczna działa w nieco inny sposób w związku z czym programista musi ją dobrze wyczuć i zaprogramować tak, aby prawidłowo działała przy jednostkowej czy też seryjnej produkcji.