Integracja – przydatna w budowaniu dobrego zespołu

W trzeciej dekadzie XXI wieku nawet największym samotnikom trudno uniknąć pracy w grupie. Obok kompetencji stricte zawodowych, umiejętność działania w zespole stała się cennym atutem tak pracowników, jak i prowadzących firmy, czy grupy dyrektorów i kierowników. Choć niektórzy na samą myśl o spotkaniach integracyjnych dostają dreszczy i jeży się im sierść na grzbiecie, to czy naprawdę muszą one być takie straszne?  Może się okazać, że zamiast spodziewanej, wymuszonej atmosfery, będą one świetną zabawą i kanwą do budowania więzi nie tylko na gruncie zawodowym. 

Odkrywanie siebie

Ludzie, pracujący czasem latami w jednej firmie czy zespole, spotykają się głównie na gruncie zawodowym. Tworzą wspólne projekty, wspierają wiedzą i doświadczeniem, wymieniają umiejętnościami. Jednak tak jak iloraz inteligencji, który musi współistnieć z ilorazem inteligencji emocjonalnej, żeby umysł działał prawidłowo, tak dobry, czy świetny zespół powinien mieć rozwiniętą więź międzyludzką, nie tylko zawodową. Sympatia i zrozumienie przekładają się na troskę dbałość o koleżankę, czy kolegę, a to zwiększa efektywność i autentyczność pracy zespołowej.  Integracja, jak definiuje ją psychologia, to przecież nic innego jak zespolenie i zharmonizowanie elementów zbiorowości. W tym przypadku społeczności zawodowej – czyli odkrywanie sienie nawzajem, a czasem i samych siebie.

Aktywnie, czy spokojnie

Nie jest tajemnicą, że bez względu na wiek i bagaż doświadczeń, najłatwiej uczyć się przez zabawę. Zrozumieli tę prawdę tez pracodawcy, którzy planując spotkania, czy wycieczki integracyjne, stawiają często na aktywność wymuszającą współpracę w niecodziennych warunkach. W zależności od  poziomu aktywności zespołu, a nawet tego, czy pracownicy na co dzień lubią się i dogadują, czy raczej konkurują ze sobą, można wybierać spośród ofert stawiających na wysiłek fizyczny, jak mecz paintballa, górska wycieczka, czy wypad rowerowy, aż po aktywności wymagające raczej zaangażowania intelektualnego. Wybór rodzaju spotkania wymaga dobrej znajomości grupy i określenia jej charakteru:

  • czy zespół dobrze się ze sobą dogaduje
  • czy może przeciwnie – coś się zaczyna psuć i integracja jest „misją ratunkową”
  • czy ma na celu gładkie wprowadzenie nowych osób

Bez względu na praprzyczynę, rodzaj aktywności trzeba dobrać tak, żeby pasował do charakteru grupy. Oczywiście niemożliwe jest zadowolenie wszystkich, zatem rodzaj integracji dobrany powinien być pod kątem grupy, a nie poszczególnych osób ją tworzących. Niemniej, po zakończeniu spotkania dobrze jest przeprowadzić anonimową ankietę na temat wrażeń uczestników i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.

Nie tylko na wyjeździe

Poza modnymi wyjazdami integracyjnymi można organizować też angażujące mniej czasu, a więc łatwiejsze do przeprowadzenia, spotkania integracyjne na miejscu. Mogą mieć charakter wspólnych wyjść do kina, teatru, espace room, czy nawet gier zespołowych. Dla zakładów, w których pracownicy mieszkają w różnych miejscach Polski, czy świata, rozwiązaniem są spotkanie integracyjne on-line. Podobnie jak w przypadku wyjazdów, specjaliście od HR kładą nacisk na kluczową rolę określenia celów, jakie chcemy osiągnąć i analizy samego zespołu. Spotkanie musi być ciekawe dla grupy, ale też dopasowane do wyzwań, z jakimi mierzy się ona w pracy. Idealna integracja zespołu pomaga w zrozumieniu ograniczeń, uczy ich pokonywania, a także wzmacnia poczucie identyfikacji z firmą. Wszystkie te elementy pozwalają na budowanie lojalnego wobec zakładu i siebie nawzajem, zespołu. Odpowiednio dobrane rodzaju gry szkoleniowe pozostawiają dobre wspomnienia, a także wnioski usprawniające działanie grupy. Przecież, jak wcześniej wspominaliśmy, bez względu na wiek, najłatwiej uczymy się przez zabawę. Zabawa, szeroko rozumiana, może być też podstawą budowania zespołu i nawiązania pozytywnych relacji między jego członkami.

Dowiedz się więcej na pracowniagier.com