Jak odrobaczyć psa?

Obecność robaków u psa jest powszechna i może powodować rozwój różnych chorób. Pasożyty mogą atakować prawie wszystkie narządy zwierzęcia. Choroby wywoływane przez pasożyty są niebezpieczne nawet dla życia, dlatego konieczne jest regularne odrobaczanie psa.

Na inwazję pasożytów najbardziej narażone są szczenięta i suki, które niedawno rodziły lub karmią potomstwo. Do grupy zagrożonej należą także przemęczone psy, przewlekle chore, które cierpią na brak witamin lub wracają do zdrowia po przebytej chorobie.

Rodzaje pasożytów

Istnieje kilka grup pasożytów atakujących organizmy psów:

  • Nicienie inaczej glisty występują w przewodzie pokarmowym, przełyku psa i naczyniach płuc. Najgroźniejsze pasożyty wnikają do serca, płuc, tkanki podskórnej i mogą być przenoszone na ludzi ze zwierząt.
  • Tasiemce, które są najczęściej, zlokalizowane ą w przewodzie pokarmowym, wątrobie, płucach i powodują poważne powikłania w tych narządach. Niektóre podgatunki są niebezpieczne dla ludzi.
  • Przywry inaczej płazińce pasożytują w żołądku, jelitach, wątrobie, płucach i naczyniach krwionośnych. Głównym przedstawicielem jest alaria.

Objawy obecności pasożytów w organizmie psa

W zależności od stopnia inwazji pasożytów obserwujemy zróżnicowane objawy. W pierwszej kolejności zmienia się jakość sierści, która staje się matowa, sucha i zaczyna wypadać. Na skórze psa tworzy się wysypka, a w oczach obserwuje się wydzielinę. Możliwe są alergie, problemy jelitowe, obniżona energia, słaby apetyt. Pies staje się niespokojny. Pasożyty w przełyku powodują rozwój chorób przewlekłych: zapalenie żołądka i jelit, zapalenie wątroby, zapalenie oskrzeli.

Regularne odrobaczanie psa jest ważne

Im szybciej robaki znikną, tym szybciej zwierzę wyzdrowieje i poczuje się lepiej. Odrobaczanie psa należy rozpocząć od pozbycia się pasożytów zewnętrznych, czyli pcheł i kleszczy. W tym celu można wykorzystać skuteczne spraye i obroże przeciwpchelne. Zasadnicze odrobaczanie psa przeprowadza się za pomocą środków farmakologicznych. Tabletki o szerokiego spektrum działania podaje się doustnie. Środki te zwalczają pasożyty i bezpieczne dla zwierząt.

Odrobaczanie szczeniąt i psów dorosłych

Z uwagi na fakt, że robaki są powszechne u szczeniąt, zaleca się odrobaczanie juniorów po raz pierwszy w wieku od 2 do 3 tygodni od narodzenia. Leki przeciwrobacze podaje się szczeniętom w kilku dawkach. Pierwsza dawka zabija robaki żyjące w ciele zwierzęcia. Drugi raz lek podaje się po kilku tygodniach.

Zwalczanie pasożytów u dorosłych psów przebiega według tego samego schematu. Stosuje się te same rodzaje leków, ale dawkowanie jest wyższe, gdyż dostosowane do wagi psa.