Jak skutecznie ubezpieczyć sprzęt elektroniczny?

ubezpieczenie

Sprzęt elektroniczny może ulec różnego rodzaju uszkodzeniom mechanicznym, zalaniu wodą lub przepięciu. Wtedy będziesz się musiał liczyć z koniecznością oddania go do naprawy lub wymiany na nowy. Brak polisy narazi Cię na wydatek od kilku do nawet kilkunastu złotych w zależności od tego, jakie urządzenie musisz wymieni. Sprawdź, jak skutecznie ubezpieczyć sprzęt elektroniczny (RTV, AGD oraz PC). Jaki jest koszt tego rodzaju polisy?

Co to jest ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

Ubezpieczenie mieszkania może obejmować nie tylko sam lokal, ale również znajdujące się w nim mienie ruchome. Możemy do niego zaliczyć właśnie sprzęt elektroniczny. Wykupienie polisy na sprzęt elektroniczny jest o wiele tańsze niż kupienie na przykład nowej lodówki. Warto się nad nim zastanowić, w szczególności w obecnych czasach, gdy RTV i AGD drożeje, a jego bezawaryjność przez długie lata pozostaje pod dużym znakiem zapytania.

Czym według ubezpieczycieli jest sprzęt elektroniczny?

Nie ma jednej definicji. Jednak wszystkie zawierają pewne spójne elementy. Są to urządzenia, których prawidłowe działanie jest uzależnione od dostępu do wody lub do prądu. Właśnie dlatego wśród tych sprzętów znajdziesz zarówno telewizor, jak i lodówkę.

Nie mamy zamkniętego katalogu urządzeń elektronicznych. Możemy nawet powiedzieć, że z każdym rokiem jest ich więcej na rynku. Na naszej liście znalazły się między innymi: telewizory, monitory komputerowe, zmywarki, suszarki, pralki, lodówki, laptopy, komputery PC, projektory cyfrowe, słuchawki bezprzewodowe oraz wiele innych.

Jak ubezpieczyć sprzęt elektroniczny?

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego obecnie jest dodatkiem praktycznie do każdej polisy ubezpieczeniowej. Musisz jednak spełnić jeden warunek. Chodzi o właściwe rozszerzenia.

Standardowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje muzy i elementy stałe. Chroni je przed tak zwanymi zdarzeniami losowymi. Może się ona odnosić do sprzętu elektronicznego wolnostojącego oraz tego w zabudowie. To ostatnie zazwyczaj dotyczy sprzętu AGD, takiego jak na przykład piekarnik, czy zmywarka.

Chcemy tutaj również wspomnieć o tym, że dobra polisa ubezpieczeniowa mieszkania może odnosić się również do sprzętu elektronicznego, który znajduje się poza fizyczną przestrzenią lokalu. Co to oznacza w praktyce? Mamy tutaj na myśli fakt, że sprzęt elektroniczny możesz mieć również na przykład w piwnicy, w garażu lub w budynku gospodarczym stojącym na posesji. Należy tutaj również uwzględnić sprzęt elektroniczny, który jest na przykład w domu letniskowym. Jak widzisz zakres ochrony może być naprawdę szeroki. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że aby go chronić poza standardowym ubezpieczeniem mieszkania, musisz wykupić wskazane przez ubezpieczyciela dodatki.

Jeszcze inną sytuacją jest, gdy sprzęt elektroniczny to majątek firmy. Trzeba zauważyć, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dają taką możliwość. Często takie ubezpieczenie możesz wykupić tylko wtedy, gdy przestrzeń wyznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej nie jest większa niż 50 procent metrażu użytkowego mieszkaniu lub domu.

Odwiedź nasz oddział Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa