Jak szybko zasnąć wieczorem? Podpowiadamy, co warto zrobić

Wieczorny odpoczynek to bardzo często chwila, na którą czekamy przez cały dzień. Wygodne łóżko, czysta pościel, możliwość odpoczynku dla ciała i dla umysłu, jak również regeneracji mięśni – to wszystko ma bardzo duże znaczenie. Problemem często okazuje się to, że mimo bardzo dużego zmęczenia, mamy problemy z zaśnięciem, a gdy zaśniemy sen jest płytki i nie pozwala nam na skuteczną regenerację. Co zrobić, aby szybko zasypiać?

Bardzo często zdarza się tak, że po bardzo ciężkim dniu mamy dużą chęć położenia się we własnym łóżku, odpoczynku, zaśnięcia. Wielogodzinny i regularny sen na pewno sprawi, że wszystkie nasze procesy życiowe będą wyregulowane, nie będziemy cierpieć na zły metabolizm, łatwiej utrzymamy wagę. Bezsprzecznie również, gdy się wyśpimy, poprawi się nasza pamięć, koncentracja, będziemy mieli więcej energii do działania, pracy, nauki, zabawy.

Jednocześnie sporo osób cierpi na bezsenność, jak również ma duże problemy z zasypianiem, mimo zmęczenia. Taki stan rzeczy absolutnie nie jest dobry dla naszego organizmu, jak również może powodować różnego rodzaju problemy, począwszy od pogłębiającego się zmęczenia, na problemach zdrowotnych kończąc.

Co powoduje problemy z zasypianiem?

Choć cały proces zasypiania wydaje się prosty, w rzeczywistości na efekt końcowy, czyli odpowiedni sen, składa się wiele czynników. Głównym problem podczas zasypiania jest stres, jak również zbyt duża gonitwa myśli, roztrzęsienie i emocje. Często nie zaśniemy, gdyż coś nas mocno boli. Mogą nam również przeszkadzać takie elementy, jak niewygodne łóżko, nieodpowiednia temperatura.

Jak szybko zasypiać?

Przede wszystkim wcześniej zdecydowanie warto się wyciszyć. Na przynajmniej godzinę przed snem nie powinniśmy rozmawiać przez telefon, wpatrywać się w ekran telefonu, komputera, telewizora, jak również palić czy pić alkoholu.

Dodatkowo dobre praktyki to:

– picie ziół i herbat uspokajających,
– relaksacyjna kąpiel,
– delikatna i lekkostrawna kolacja,
– odpowiednia temperatura w pomieszczeniu,
– sprawna wentylacja,
– przygaszenie światła,
– zastosowanie olejków,
– wygodny materac i poduszka,
– świeża pościel,
– medytacja.

Na pewno dobrym rozwiązaniem jest również suplementacja. W aptekach dostępne są środki (bez recepty), dzięki którym będziemy mogli się wyciszyć, uspokoić myśli, pozytywnie myśleć, jak również szybciej zasnąć. Zdecydowanie nie warto przed snem się denerwować oraz mocno pobudzać, stosować dodatkowe bodźce.