Jak uzyskać L4 online? Polacy korzystają z niego coraz częściej

recepta online

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie z pracy, można udać się osobiście do lekarza, lecz nie zawsze jest to konieczne. Teraz L4 można otrzymać także za pośrednictwem internetu. Jak to możliwe? Sprawdzamy!

Jak można dostać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie stosowane jest po to, aby usprawiedliwić nieobecność w pracy wywołaną względami zdrowotnymi. Można otrzymać je między innymi w trakcie przeziębienia czy grypy, na skutek doznanych urazów, po zabiegach czy też w przebiegu poważniejszych schorzeń.

Uprawnienia do wypisywania zwolnień lekarskich mają lekarze. Nie oznacza to jednak, że w celu skorzystania ze zwolnienia trzeba będzie udawać się do gabinetu lekarskiego osobiście. Teraz dostępne są także L4 online, które wystawiane są całkowicie przez internet.

Kto wystawia L4 online?

Uzyskanie zwolnienia lekarskiego online jest możliwe na kilka sposobów. Najczęściej wystawiają je obecnie lekarze współpracujący z serwisami internetowymi poświęconymi medycynie. Można skorzystać z nich z usług jak wizyty medyczne przez telefon i internet, otrzymać recepty na leki, a także zwolnienia lekarskie. Serwisy te wystawiają w pełni ważne dokumenty medyczne.

Dodatkowo zwolnienie lekarskie można także uzyskać w wybranych placówkach działających stacjonarnie, które udostępniły taki sposób wydawania zwolnień czy recept swoim pacjentom.

L4 przez internet – krok po kroku

1. Wybór placówki medycznej online

Aby uzyskać L4 online, w pierwszym kroku konieczne jest wybranie placówki medycznej świadczącej takie usługi za pośrednictwem internetu. Obecnie można zapoznać się z nimi w sieci i wybrać taką, która ma pozytywne opinie od pacjentów i zapewnia szybki dostęp do lekarza.

2. Rejestracja na wizytę

Kolejnym krokiem jest umówienie się na wizytę lekarską, podczas której lekarz wystawi zwolnienie. W tym celu należy zarejestrować się na stronie i wypełnić specjalny formularz – ankietę medyczną.

3. Opłacenie wizyty

Następnym krokiem jest zapłacenie za konsultację. Opłata wnoszona jest z góry, przed wizytą lekarską online. Najlepiej zapłacić za nią za pomocą systemów szybkich płatności internetowych, ponieważ wtedy wpłata natychmiast dociera do odbiorcy.

4. Konsultacja medyczna

Konsultacja odbywa się za pomocą komunikatora internetowego w wybranym przez pacjenta wolnym terminie. Lekarz pyta o objawy, dotychczasowy stan zdrowia, brane leki, a następne wypisuje zwolnienie lekarskie. Zwolnienie jest natychmiast przekazywane do systemu i do pracodawcy, dlatego nie trzeba zanosić go osobiście.

Koszt konsultacji medycznej i L4 online to najczęściej od 100 do 150 złotych.