Lampy ogrodowe – sprawdź, jak wybrać najlepsze modele

lampy ogrodowe

Dobór odpowiednich lamp ogrodowych jest znacznie trudniejszy niż mogłoby się to wydawać. Stworzenie nastrojowego oświetlenia do ogrodu to naprawdę trudna sztuka i warto jest się do niej mocno przyłożyć. Mowa tu zarówno o projektowaniu jak i doborze lamp. Jak więc wybrać najlepsze modele lamp ogrodowych?

Jakie są rodzaje źródła światła lamp ogrodowych?

Zazwyczaj lampy ogrodowe występują w różnych rodzajach. Różnią się one przede wszystkim źródłem światła. Spotkamy na przykład żarówki LED. Są one najnowsze, a do tego energooszczędne. Dzięki temu są one tanie w eksploatacji. Ich zaleta to również uniwersalność, gdyż mogą dawać różną barwę światła i potrafią świecić w różnych kolorach.

Żarówki LED to nie wszystko. Oświetlenie do ogrodu tworzą na przykład żarówki halogenowe. Mają one bardzo ciepłą barwę światła i korzystają z cyklu regeneracyjnego, dzięki czemu nie ma na nich czarnego osadu. Dostępne są również lampy na ogniwa solarne, które świecą wykorzystując baterię ładowaną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Ich czas pracy z pełną baterią to zazwyczaj około 8 do 10 godzin.

Lampy ogrodowe – jak wybrać

Wybierając lampy ogrodowe trzeba przede wszystkim wiedzieć jakie ma ich być przeznaczenie. Na rynku znajdziemy bowiem wiele rodzajów lamp ogrodowych, które różnią się tym w jaki sposób one świecą. Spotkamy na przykład lampy kierunkowe. Te są montowane gdy należy skierować światło w dane miejsce, czyli na przykład na elewację budynku. Na budynku montowane są również kinkiety.

Bardzo często spotykane są oczywiście tradycyjne lampy stojące, które oświetlają teren dookoła siebie. Świetną alternatywą dla nich mogą być latarnie, które zamontowane w sporym ogrodzie zapewnią dobre źródło światła, a także stworzą naprawdę unikalny klimat. Do lamp ogrodowych zaliczamy również lampy owadobójcze. Te warto wybrać do montażu w miejscach, w których często spędza się czas w ogrodzie. W ten sposób będzie on przyjemniejszy z racji na mniejszą ilość owadów.