Odzież BHP – czym się kierować przy jej wyborze?

artykuly ochronne

W branżach, w których zdrowie i życie pracownika jest narażone na niebezpieczeństwo, pracodawca musi wyposażyć go w odzież BHP. Jak odpowiednio dobrać odzież roboczą. Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej?

Odzież BHP – dlaczego jest tak ważna?

Kodeks pracy określa zadania pracodawcy, między innymi w nieodpłatnym dostarczeniu odzieży BHP, w sytuacji gdy odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także gdy wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wyposażając pracownika w odzież BHP w Opolu, pracodawca musi mieć pełną świadomość, że będzie ona miała styczność z niebezpiecznymi czynnikami. Źle dobrana, może nie ochronić pracownika i spowodować jego uszczerbek na zdrowiu, za który będzie musiał zapłacić pracodawca.

Jak dobrać odpowiednią odzież BHP?

Wielu pracodawców zdaje sobie pytanie – dobra odzież ochronna, czyli jaka? Głównym parametrem są właściwości użytkowe oraz ich dopasowanie do konkretnego środowiska pracy. Ważne jest także dopasowanie odzieży do charakterystyki występujących zagrożeń w danym miejscu pracy. Bardzo ważny jest sposób wykonania odzieży oraz charakter materiału, z którego została wykonana. Obecnie odzież robocza czy ochronna najczęściej jest wykonana z mieszanek bawełniano-poliestrowych i bawełniano-poliamidowych. W zależności od technologii produkcji stanowią one podstawę do wyrobu odzieży do wszystkich branż.

Podczas zakupy odzieży ochronnej, warto sprawdzić czy jest ona odpowiednio oznakowana. Powinna posiadać wszywkę zawierającą m.in. wszystkie informacje o charakterystyce wyrobu, właściwe piktogramy, odwołania do norm czy wskazanie certyfikatów bezpieczeństwa, które spełnia dany model. Każdy model powinien posiadać instrukcje konserwacji. To ważne, zwłaszcza w przypadku odzieży ochronnej. Konserwowanie zgodnie z instrukcją, pozwoli zachować właściwości odzieży.

Dobra odzież BHP to odzież, która nie wygląda ładnie i modnie, a jest wygodna i praktyczna. Odzież BHP ma zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo pracownikom podczas wykonywania ich obowiązków.