Panele fotowoltaiczne są coraz częściej wybieranym produktem przez osoby prywatne, które chcą cieszyć się wolnością energetyczną w swoim domu. Czym jednak dokładnie są tego typu konstrukcje i jak działają?
Panele fotowoltaiczne – na jakiej zasadzie one działają?
Jeżeli chodzi o współczesną energetykę, a także o energetykę przyszłości, nie ma w tym momencie żadnych wątpliwości, iż jej przyszłość leży w odnawialnych źródłach energii. Idealnym rozwiązaniem zarówno w makroskali, jak i w mikroskali, bez wątpienia są systemy, w których główną rolę odgrywają panele fotowoltaiczne sklep. Niewiele osób może jednak zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób tak naprawdę tego typu panele działają? Zdecydowanie warto jest się temu przyjrzeć. Tak naprawdę bowiem panel składa się z wielu mniejszych ogniw fotowoltaicznych, które są gwoździem programu. Gdy wejdą one w reakcję fizyczną z promieniowaniem słonecznym, które bombarduje nas niezależnie od pogody, wówczas powstaje prąd stały, który następnie w tak zwanym falowniku zmieniany jest na prąd zmienny, bezpieczny do używania w naszych sprzętach elektrycznych i elektronicznych.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych – które z nich są uważane za najlepsze?
Jeżeli chodzi o rodzaje paneli fotowoltaicznych, obecnie możemy wyróżnić dwa najważniejsze ich warianty na rynku. Pierwszym z nich są panele monokrystaliczne, które cechują się najlepszą wydajnością, małym stratami w energii oraz lepszą wytrzymałością. Jeżeli zaś chodzi o panele polikrystaliczne, nie są one aż tak wydajne, jako że nie jest to jednolita masa krzemowa, a raczej pozlepiane cząstki krzemu, ale za to o wiele tańszew produkcji, a także w kupnie. Istnieją również panele monokrystaliczne Full Black, które posiadają świetny design, lecz czarny kolor ma skutki uboczne – w całkowicie słoneczne dni panele bardzo mocno się nagrzewają, co ostatecznie prowadzi do sporego spadku ich wydajności. Wygląd lub funkcjonalność – w tym wypadku idealnie sprawdza się zasada „coś za coś”.
Leave a Reply