Rekonwalescencja po zabiegach

Operacje plastyczne to poważne zabiegi, dlatego ważne jest aby nie lekceważyć koniecznej rekonwalescencji.

Gdy operacja była spowodowana wypadkiem

Pacjenci często podejmują się operacji plastycznych z powodu zniekształceń i ubytków spowodowanych wypadkami, albo przebytymi chorobami. Wtedy równie ważna jak rekonwalescencja fizyczna jest także rekonwalescencja psychiczna. Wiele z takich operacji dotyczy twarzy, a więc części ciała, którą bardzo mocno wiążemy z naszą osobowością, z emocjami. Przyzwyczajenie się do nowego wyglądu nigdy nie jest łatwe i potrzeba na nie trochę czasu. Niezwykle istotne jest tu wsparcie najbliższych. Dodatkowym problemem jest fakt, że po operacjach ciało jest opuchnięte, więc na pierwszy rzut oka nasz wygląd tylko się pogarsza. Pacjenta należy wspierać przed ten okres, może być także potrzebna konsultacja psychologiczna.

Rekonwalescencja fizyczna

Większość operacji plastycznych związana jest ze znieczuleniem ogólnym. Dlatego ważna jest obserwacja pacjenta po wybudzeniu z narkozy. Najczęściej konieczne jest pozostanie w klinice przez kilka dni. Później w odpowiednim czasie należy się zgłosić na zdjęcie szwów, jeżeli nie zostały założone te wchłaniane. Przez pierwsze dni po operacji raczej niezbędne będzie także przyjmowanie przez nas środków przeciwbólowych – ich dawkę powinien ustalić lekarz. Przy wszelkich zabiegach związanych z oczami, czy nosem należy w okresie rekonwalescencji chronić się przed przeziębieniem. Po pierwsze katar może być wybitnie uciążliwy, po drugie ciągłe napinanie mięśni twarzy jak podczas kichania, czy kaszlu nie jest wskazane dopóki rany nie wygoją się całkowicie. Należy wspomnieć, że infekcje połączone właśnie z atakami kaszlu mogą spowodować na przykład zerwanie szwów także w innych częściach ciała, między innymi na brzuchu. Niezależnie od obszaru przeprowadzenia zabiegu w określonym przez lekarza okresie nie należy podnosić ciężkich przedmiotów, wykonywać prac wymagających większego wysiłku, czy gwałtownych ruchów. Po operacjach jak najszybciej jednak należy wstać, spacerować chociaż po kilka minut co jakiś czas, tak aby nie doszło do zakrzepów.

Po większości zabiegów powrót do pracy jest możliwy po okresie kilku tygodni. Jeśli operacja plastyczna miała związek z walką z nadwagą nie wolno nam od razu po zabiegu wrócić do treningów i ćwiczeń. Chirurg, pod którego opieką się znajdujemy określi odpowiedni dla nas moment powrotu do pełnej aktywności fizycznej.

Kiedy spodziewać się efektów

Jeżeli zaraz po zabiegu efekt nie jest taki jakiego oczekujemy – nie przerażajmy się, jest to zupełnie normalne. Na przykład przy powiększeniu biustu w ciągu trzech do pięciu tygodni po operacji jego rozmiar jest większy niż ten, który chcemy uzyskać docelowo. Żeby piersi były miękkie a blizny prawie niewidoczne trzeba poczekać nawet do dziewięciu miesięcy. Opuchlizna schodzi powoli, organizm też musi „dojść do siebie”.

Dla wielu osób problemem po operacji mogą być blizny. Wykwalifikowany chirurg plastyczny wykonuje cięcia w taki sposób, żeby po pewnym czasie ślady były praktycznie niewidoczne. Jednak, jeżeli chcemy przyśpieszyć proces ich zanikania, po okresie gojenia się ran i koniecznie konsultując to z lekarzem możemy wypróbować jeden z preparatów likwidujących blizny.


Dr n. med. Artur Śliwiński, Art Medical Center