Sterylizacja psa – Dlaczego warto ją przeprowadzić?

sterylizacja psa

Zwierzę potrzebuje opieki. Na szczęście w dzisiejszych czasach świadomość tego jest coraz większa, zapewne dzięki dostępowi do najróżniejszego typu informacji w internecie. Zwierzęta takie jak psy zmieniły swój charakter ze zwierząt obronnych na członków rodziny. Jak się okazuje, odpowiednia dieta, dbanie o higienę i badania zdrowotne są tak samo ważne dla zwierząt, jak i dla ludzi. Jeżeli chodzi o zwierzęta, kwestią często nierozstrzygniętą pozostaje sterylizacja. Niektórzy właściciele nie mogą przekonać się do wykonania tego zabiegu u swoich pupili. Warto jednak wiedzieć, że sterylizacja jest czymś, co ma wiele pozytywnych skutków dla psów jak też i kotów.

Sterylizacja i kastracja – Czym różnią się te dwa zabiegi?

Na początek warto rozgraniczyć, czym różni się sterylizacja psa w Ożarowie Mazowieckim od kastracji. Sterylizacja jest zabiegiem, który polega na podwiązaniu jajowodów u samic. W przypadku kastracji natomiast organy płciowe są zwyczajnie usuwane zarówno u samców, jak i samic. Nie mniej jednak obydwa te zabiegi mają za zadanie usunięcie możliwości zajścia w ciąże. Nie jest to jednak jedyne co sterylizacja ma do zaoferowania. W wielu przypadkach zabieg ten powoduje zniwelowanie ryzyka zachorowania zwierzęcia na bardzo poważne choroby. Dodatkowo sterylizacja łagodzi niepożądane zachowania wśród domowych pupili. Mowa tutaj o nadmiernym zostawianiu moczu w domu czy też agresji. Sterylizacja zatrzymuje też cykl rui. Sprawia to, że zwierze, zarówno kot, jak i pies nie męczy się. W przeciwnym wypadku pupil czułby bardzo duży dyskomfort, który spowodowany jest niemożliwością zaspokojenia swoich potrzeb.

Kiedy przeprowadza się sterylizacje u zwierząt?

Młodsze zwierzęta na ogół lepiej znoszą zabieg. Nie mniej jednak dorosłe zwierzęta również się sterylizuje. Warto jednak wówczas zadbać o odpowiednie badania krwi i kondycji zwierzęcia. Dobrej jakości lecznica weterynaryjna w Ożarowie Mazowieckim powinna zadbać o takie badania.