W jaki sposób wykonywane są prace podwodne?

prace podwodne

Prace prowadzone pod wodą wymagają specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i szkoleń. Biorą w nich udział nurkowie, którzy doskonale wiedzą, jak poruszać się w środowisku wodnym, a do wykonania swoich zadań otrzymują profesjonalny, zaawansowany sprzęt, nad którym mają pełną kontrolę. Prace z zakresu hydrotechniki wymagają ogromnej wprawy i eksperckiego poziomu wiedzy, ale także świadomości czyhających pod wodą zagrożeń i niebezpieczeństw. Jak można zostać pracownikiem wykonującym podwodne prace i na czym one tak właściwie polegają?

Co zrobić, by zostać pracownikiem wykonującym roboty podwodne?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo wymagający zawód, który skupia się nie tylko na wiedzy i doświadczeniu, ale także na odpowiednim nastawieniu psychicznym i kondycji fizycznej nurka. Kandydaci na takie stanowisko muszą mieć właściwe kwalifikacje spełniające wymagania międzynarodowe. Co więcej, muszą nie tylko dobrze pływać, ale znać techniczne aspekty prowadzonych przez nich napraw, potrafić obsługiwać profesjonalny sprzęt i materiały, stawiając jednocześnie na jakość oraz przede wszystkim bezpieczeństwo w trakcie realizowanych zadań. Liczba wymagań sprawia, że tylko nieliczni przechodzą wszystkie testy i uzyskują uprawnienia do tego, by wykonywać prace podwodne w profesjonalny sposób, zawodowo.

Jakie prace podwodne wykonują nurkowie?

Zakres zadań jest niezwykle szeroki. Może tyczyć się wykonywania prac dla przemysłu morskiego, ale także na terenie wód lądowych. Prace hydrotechniczne to przykładowo spawanie pod wodą w Gdyni elementów metalowych, a także ich cięcie. To również zadania wymagające betonowania, rozkładania mat, geowłókniny. Nurkowie mogą również być niezwykle pomocni przy pracach uszczelniających, ale również przy sprawdzaniu stanu i kondycji budowli podwodnych. Prace nurkowe wykonywane są ponadto na wszelakich zbiornikach wodnych w okolicach mostów i zapór, czy przy budowie rurociągów. Nurkowie mogą również zajmować się filmowaniem podwodnym z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu fotograficznego.