Zadbaj o złotą biżuterię

Zadbaj o złotą biżuterię

Złota biżuteria jest bardzo elegancka, pięknie się mieni w promieniach słonecznych. W zależności od próby złota jest ona bardziej lub mniej odporna na różne zarysowania i wgniecenia.

Im większa próba złota tym droższa biżuteria, ale także mniej wytrzymała. Niższa próba złota jest bardziej wytrzymała i możemy nosić ją praktycznie cały czas, a nic nie powinno się z nią dziać. Biżuterię najlepiej przechowywać w specjalnym kuferku. Dobrze, aby nie była narażona na promienie słoneczne w ciągu dnia. Im dłużej nosimy naszą biżuterią tym bardziej traci ona swój blask.

Jak go odzyskać?

Jest na to kilka prostych sposobów. Oczywiście możemy oddać naszą biżuterię do jubilera, do profesjonalnego czyszczenia, są to jednak zdecydowanie wyższe koszty. Możemy kupić również specjalne preparaty do czyszczenia złota i wyczyścić naszą biżuterię w domowym zaciszu. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy w naszej biżuterii nie ma żadnych kamieni ozdobnych, bo wtedy taką biżuterię należy czyścić inaczej z większą uwagą na ten kamień niż biżuterię z samego złota.

Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem jest soda oczyszczona w połączeniu z płatkami mydlanymi, ewentualnie może być delikatne mydło, rozpuszczona w wodzie. W tak przyrządzonej wodzie należy umieścić naszą złota biżuterię na co najmniej 2 minuty, można dłużej jeżeli biżuteria była naprawdę brudna. Wyciągamy naszą biżuterią i polerujemy. Możemy do tego wykorzystać szmatkę z mikrofibry.

Trzeba uważać, jeżeli nasza biżuteria nie jest złota tylko pozłacana, bo bardzo łatwo jest zetrzeć złotą powłokę.