3 zasady bezpiecznego placu zabaw

Budowa placu zabaw

Osoby, które decydują o tym, aby wybrać taki czy inny projekt placu zabaw powinny kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania placu zabaw oraz bezpieczeństwem dzieci. Na to ostatnie składa się wiele czynników.


W zależności od wielkości miasta oraz jego populacji w wybranych miejscach możemy bez problemu spotkać drewniane place zabaw, place zbaw ze stali lub warianty mieszane. Coraz trudniej, w zasadzie niemożliwe jest to, aby w danym mieście nie było tego rodzaju atrakcji dla dzieci. Więcej na stronie internetowej https://woodlit.pl/. To właśnie place zabaw dla dzieci są miejscem, gdzie mogą one aktywnie, bezpiecznie, komfortowo, wspólnie ze znajomymi spędzać czas. Aby tak się stało, zamawiając plac zabaw warto szczególnie zwracać uwagę na kilka aspektów.

Zobacz także: https://webking.com.pl/jak-zapewnic-dziecku-atrakcje-w-domu-kilka-sprawdzonych-pomyslow/

1. Materiał, z którego wykonany jest plac zabaw

Nie ważne, z jakiego materiału jest wykonywany plac zabaw (drewno, stal, zestawy mieszane) to produkty, które zostały wykorzystane do produkcji powinny spełniać wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa i komfortu montażu. Należy pamiętać, że im lepszej jakości materiał tym prościej go obrabiać, montować oraz konserwować. Szczególnie w przypadku drewnianych placach zabaw drewno powinno być odpowiedniej grubości, bez sinizny i pleśni, a także pęknięć. W przypadku wykorzystania stali powinna ona przede wszystkim nie nosić śladów korozji.

2. Solidność wykonania

Zarówno drewniane place zabaw, jak również te wykonywane z innych materiałów przede wszystkim powinny być solidnie wykonane. Należy pamiętać, że plac zabaw to często kilkanaście bądź kilkadziesiąt różnych, różnej wielkości urządzeń i atrakcji, które razem powinny tworzyć spójną całość. Wykorzystanie odpowiednich materiałów oraz sposobu montażu sprawi, że całość będzie solidna, odporna na działanie warunków atmosferycznych, intensywne użytkowanie. Szczególną uwagę warto zwracać na posadowienie elementów, odporność na przewracanie pod wpływem ciężaru dzieci oraz podmuchów wiatru, sposób łączenia elementów, jakość wykonania zabezpieczeń.

3. Jakość konserwacji i brak niebezpiecznych elementów

Projektując plac zabaw warto brać pod uwagę przede wszystkim to, aby nie był elementów niebezpiecznych, na przykład posiadających ostre krawędzie lub mogących przygnieść dziecko, podrapać lub uderzyć. Wszystkie elementy powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.