Wpływ książek na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Rozwój przez czytanie

Czytanie książek ma ogromny wpływ na dziecko, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. To czas, kiedy uczy się ono stałych nawyków zarówno umysłowych, jak i tych związanych z uczuciami. Warto więc zadbać o to, aby miało kontakt z wartościowymi książkami, które nie tylko będą rozwijały ich wyobraźnię i wiedzę o otaczającym świecie, ale także rozwiną pewną pasję, miłość do czytania. Czym więc kierować się przy wyborze książki, która będzie ku temu pomocna? Podpowiadamy.

Książki dla dzieci mają być przyjemnością

Czytanie nie powinno kojarzyć się dziecku z karą czy jakąś formą przymusu dlatego rolą rodzica jest to, aby w odpowiedni sposób zachęcić je do sięgania po książki. Przymus będzie działał odwrotnie – skutecznie zniechęci przedszkolaka do działania. Zmuszanie będzie powodowało w nim bunt i przysporzy niepotrzebnego stresu. Warto pamiętać o tym, że książka ma wiele zadań do spełnienia. Jedną z podstawowych ról w literaturze dziecięcej przypisuje się rozwojowi słownictwa, poznawaniu świata, jak również wpływ na sferę emocjonalną. Książki bawią, niekiedy śmieszą, a innym razem zasmucają. Dziecko poznaje dzięki nim pełen wachlarz emocji, uczy się z nimi oswajać. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że przedszkolak z ich pomocą poznaje na czym polega współżycie społeczne. Książka to skarb w rękach dziecka i nasza w tym rola, aby go doceniło.

Czytanie i zabawa

Zachęcenie dziecka do sięgnięcia po książki może odbyć się poprzez zabawę. Wymyślmy jakieś pytania, na które znajdziemy odpowiedzi właśnie w jednej z nich. Pobudzimy tym samym dziecięcą ciekawość i jednocześnie pokażemy, że książki są ważne i pomocne. Innym sposobem jest codzienny rytuał w postaci czytania przed snem. Sięgajmy po opowiadania, których tematyka jest bliska dzieciom. Niech będą głodne wiedzy o swoich ulubionych bohaterach. Takie działanie sprawi, że nie będą mogły doczekać się każdego kolejnego wieczora.

Zobacz także: https://fprot.pl/ksiazki-na-jesienne-wieczory-co-wybrac/

Książka idealna nie istnieje, ale jest dużo takich, które są wartościowe i godne polecenia. Sięgajmy po nie mądrze. Książki dla dzieci, w tym właśnie dla przedszkolaków powinny zawierać interesujące ilustracje. Powinny pokazywać jak wygląda świat i przedstawiać emocje, które towarzyszą dziecku. Książki to tacy przyjaciele, którzy pomagają rozumieć, czasem pocieszają, a innym razem bawią do łez. Warto, aby taka przyjaźń rozkwitała wraz z dorastaniem młodego czytelnika. Czytanie ma bowiem same zalety, których wymienianiu nie ma końca.