Kiedy myśleć o ekologicznym ogrzewaniu domu?

Ogrzewanie

Wybór sposobu ogrzewania domu będzie decydował nie tylko o tym, jakie koszty będziemy ponosić w sezonie grzewczym, ale również na to jak będziemy wpływać na środowisko. Ekologiczny system grzewczy, oparty np. na gazie jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem.

Choć budowa domu często trwa miesiącami to przychodzi taki moment, że musimy podjąć odpowiednie decyzje, które wpłyną na dalsze etapy budowy. Jednym z nich jest wybór sposobu ogrzewania domu. Konieczność wyboru między takim czy innym rozwiązaniem jest podyktowana chociażby koniecznością przygotowania kotłowi. Sposób ogrzewania wpływa również na wybór stolarki drzwiowej i okiennej, jakości docieplenia domu. Im bardziej ekologiczne ogrzewanie, np. gazowe tym mniejsza kotłownia potrzebna. Więcej informacji na stronie https://sklep.vinstal.pl/

Zobacz także: https://apem.com.pl/3-kroki-do-taniego-ogrzewania/

Wybór projektu domu

Wybór projektu domu jest zdecydowanie tym momentem, gdy trzeba już podjąć decyzję o wyborze sposobu ogrzewania. Musimy tu zwrócić uwagę na kotły grzewcze, sterowanie, automatykę, bezpieczeństwo, koszty montaż i comiesięczne koszty ogrzewania. Jeżeli decydujemy się na gaz z sieci musimy również budować kotłownię, choć będzie się ona oczywiście znacząco różnić od takiej, która jest potrzebna przy ogrzewaniu na ekogroszek.

Im wcześniej wybierzemy metodę ogrzewania tym zdecydowanie lepiej. Znając metodę grzania będziemy mogli swobodnie dalej budować. Będziemy także wiedzieć, jakie opłaty nas czekają.

Nowoczesny kocioł, mało problemów

Oczywiście przy ogrzewaniu gazowym warto wybrać kocioł, który spełnia surowe normy bezpieczeństwa, ekologiczności, oszczędności paliwa. Kocioł powinien być w pełni sprawny, prosty w montażu i obsłudze, z dodatkowymi funkcjami jak np. sterowanie poprzez telefon lub system smart home. Im lepszy kocioł tym zdecydowanie lepsza siła grzania przy jednocześnie małym poborze mocy. Tu doskonale sprawdza się np. kocioł Viessmann Vitodens 200.

Nowoczesny kocioł – brak tradycyjnej kotłowni

Nowoczesny kocioł gazowy wymaga oczywiście odpowiedniej kotłowni. Musi być ona dobrze wentylowana, posiadać instalacje elektryczną, mieć czystą podłogę oraz oczywiście ściany. Piec gazowy lubi brak kurzu, zabrudzeń, sprawną wentylację. Kotłownia nie musi być duża, ale jej jakość musi stać na odpowiednim poziomie, zupełnie w przeciwieństwie do tak zwanych brudnych kotłowni węglowych.