Aktywność fizyczna w czasach koronawirusa – jak utrzymać formę i nie zachorować?

Aktywność fizyczna podczas pandemii

Epidemia koronawirusa przewartościowała nasze codzienne potrzeby a zaspokajanie innych poważnie skomplikowała, a nawet uniemożliwiła. Jedną z takich potrzeb trudnych do zaspokojenia w czasie pandemii okazała się nasza potrzeba aktywności fizycznej.

W jaki sposób możemy zarazić się koronawirusem ?

W początkowej fazie, po wprowadzeniu wielu restrykcji rządu nasza aktywność fizyczna spadła do minimum, a w wielu przypadkach praktycznie do zera. Na szczęście w miarę luzowania obostrzeń stopniowo mogliśmy wracać do codziennej dawki ćwiczeń i ruchu. W tym samym czasie docierało do nas coraz więcej informacji na temat koronawirusa i sposobów w jaki możemy się zarazić. Dzisiaj już wiadomo, że zarażamy się drogą kropelkową i największym zagrożeniem dla nas jest drugi człowiek. Ponieważ drobnoustroje mogą przetrwać w powietrzu do trzech godzin, musimy także unikać skażonych w ten sposób powierzchni. Ta informacja w decydujący sposób powinna wpływać na nasze wybory związane z optymalną dla nas aktywnością fizyczną. Nie oznacza to, że całkowicie musimy rezygnować z towarzystwa w czasie uprawiania sportu, ale musimy zwracać uwagę na wiele elementów, które pozwolą nam uniknąć zachorowania.

Sporty indywidualne to recepta na bezpieczną aktywność fizyczną

Najlepszym i niezagrażającym zdrowiu rozwiązaniem w czasach pandemii byłoby chociaż tymczasowe przerzucenie się na sporty indywidualne. Ilość aktywności jakiej potrzebujemy jest sprawą osobniczą, ale według naukowców powinniśmy sobie zapewnić codzienną dawkę ruchu w ilości 10 tysięcy kroków dziennie (dlaczego akurat tyle można przeczytać na tej stronie – klik). Długi spacer, marszobiegi czy trasa biegowa w odludnym miejscu pozwoli nam na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Dla osób potrzebujących bardziej energicznych ćwiczeń bezpiecznym rozwiązaniem będzie rower. Należy pamiętać, że jeżeli ćwiczymy w odosobnieniu to nie musimy korzystać z maseczek ochronnych, co według najnowszych doniesień ekspertów nie jest wskazane przy żadnej aktywności.

Jeżeli warunki pogodowe będą niesprzyjające, nie należy rezygnować z ruchu w domu. Mogą to być ćwiczenia rozciągające, izometryczne, czy wykorzystujące naturalne obciążenia naszego ciała.

Czy siłownia to dobry wybór w czasie pandemii ?

Otwarte są już orlik, korty i boiska sportowe jednak ze względu na zbyt duże zagrożenie nie można uprawiać na nich gier zespołowych, które wiążą się ze spotkaniami w większych grupach. W ostatnim etapie odmrażania zostaną otwarte siłownie,fitness kluby czy baseny. Mają one swoich zagorzałych fanów, ale w obecnej sytuacji należy bardzo ostrożnie podchodzić do aktywności w tego typu obiektach. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z nich, róbmy to w godzinach o jak najmniejszym obłożeniu i nie zapominajmy o zachowaniu jak największych odległości od innych ćwiczących. Korzystajmy z udostępnionych środków dezynfekcyjnych, posługujmy się własnymi ręcznikami, nie używajmy nadmuchowych suszarek. Zwracajmy uwagę czy pomieszczenia są wietrzone, a dostępne sprzęty często dezynfekowane przez personel obiektu.

Koronawirus nie usprawiedliwia lenistwa !

Aktywność fizyczna ma bezdyskusyjny, pozytywny wpływ na nasze ciało. Dzięki niej lepiej pracuje nasz układ oddechowy i układ krążenia. Całe nasze ciało pracuje efektywniej i doskonale radzi sobie z różnymi infekcjami. Po wysiłku uwalniają się serotoniny, czyli hormony szczęścia więc dużo szybciej radzimy sobie z napięciami i stresami. Łatwiej nam przemyśleć trudne sprawy i znaleźć rozwiązanie problemów. Jak widać epidemia koronawirusa nie może być usprawiedliwieniem dla bezczynności. Jest wiele aktywności, które przy zachowaniu wszystkich elementów bezpieczeństwa pozwolą nam na utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu i sprawności. Jeśli chcesz przeczytać więcej wskazówek odnośnie tego jak ćwiczyć w czasach koronawirusa odwiedź stronę naszego partnera ZdrowieWFormie. Do dzieła!