Niezbędnik biwakowicza – spakuj się z głową

Biwaki z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Niegdyś kojarzone jedynie z harcerstwem, dziś są doskonałym pomysłem na alternatywne wakacje, z dala od cywilizacji. Urlop spędzają w ten sposób nie tylko studenci, lecz także rodziny z dziećmi, a nawet emeryci. Wśród zalet takich wyjazdów wymienia się przede wszystkim możliwość obcowania z naturą, ciszę, spokój i świeże powietrze. Co powinieneś zabrać ze sobą na wypad pod namiot? Wraz z autorką bloga Travelis.com.pl prezentujemy niezbędnik każdego biwakowicza.

Wygodna sypialnia

W obozie, założonym na łonie natury, najważniejsza jest sypialnia, czyli namiot. Jeżeli bowiem nie będziesz się wysypiać, wrażenia z takiego wypadu będą negatywne, a tego przecież byś nie chciał. Schronienie powinno być dobrane do liczby osób, którym posłuży za dom, oraz do warunków atmosferycznych. Rodzina może postawić na przestronny namiot dwu lub trzykomorowy, wystarczająco duży, aby pomieścił wszystkich jej członków. Najlepszym pomysłem dla pary będzie natomiast model dwuosobowy. Jeszcze na etapie planowania wycieczki powinieneś również dokładnie sprawdzić prognozę pogody na każdy dzień pobytu. Parametry namiotu dobierz do temperatur, panujących nocą. Na tej samej zasadzie wybierz również śpiwory. Jeżeli będą one zbyt cienkie lub zbyt grube – nocą będziesz się budził zziębnięty lub zlany potem. Więcej praktycznych porad znajdziesz na tej stronie – klik.

Kuchnia polowa

Biwak nie ogranicza się jednak do samej sypialni. Podczas pobytu w lesie czy nad jeziorem nie możesz zapominać o zbilansowanym odżywianiu. Każdego dnia powinieneś zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek. Idealnym towarzyszem poranka na łonie natury będzie natomiast kubek gorącej kawy lub herbaty. W plecaku biwakowicza musi się więc obowiązkowo znaleźć przenośna kuchenka turystyczna oraz wystarczająca liczba butli gazowych. Kolejnym niezbędnym elementem ekwipunku jest oczywiście nóż. Zdziwisz się, w jak wielu sytuacjach się przydaje. Nie zapomnij zapakować do plecaka również turystycznych naczyń do przygotowywania potraw, jak podręczny garnek, patelnia czy czajnik. Zamiast plastikowych talerzy oraz sztućców, w trosce o środowisko zabierz na biwak wielorazowe przybory kempingowe, wykonane z metalu lub bambusa. Konkretny jadłospis zaplanuj jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu podczas pakowania nie pominiesz żadnego z niezbędnych produktów.

Praktyczna odzież

Ostatnia, jednak niemniej ważna pozycja w niezbędniku biwakowicza to odzież. Musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Nawet jeżeli prognozy przewidują bezchmurne niebo, bądź przezorny i zabierz ze sobą nieprzemakalne ubrania oraz pelerynę przeciwdeszczową. Na biwaku powinieneś czuć się przede wszystkim wygodnie, jeansy oraz marynarki zostaw więc w domu. Zamiast tego zapakuj do plecaka bluzy z kapturem, bawełniane t-shirty i spodnie niekrępujące ruchów. Najważniejsze są jednak buty. Najlepszym wyborem będzie obuwie na grubej podeszwie, usztywnione na wysokości kostki. Jeżeli obóz będzie rozbity nad rzeką lub jeziorem, nie zapomnij o kąpielówkach!