Rodzaje pojemników do kompostowania – ich wady i zalety

Pojemniki do kompostowania

Kompostowanie wróciło ostatnio do łask na fali nawoływań do prowadzenia ekologicznego trybu życia. Ta praktyka nie tylko wpisuje się w filozofię zero-waste, ale pozwala także uzyskać świetny nawóz, który sprawia, że warzywa rosną bardziej okazałe, a kwiaty kwitną intensywniej. W wielu gminach domowe zagospodarowanie odpadków organicznych wpływa na obniżenie rachunków za wywóz śmieci.

Aby zacząć kompostowanie nie trzeba wiele – należy zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik (co omówimy szerzej), wybrać dla niego dogodne miejsce oraz przygotować listę, która ułatwi segregowanie bioodpadów w pierwszych dniach. Przy właściwej selekcji odpadów kompostownik jest praktycznie bezwonny, stąd kompostować można nawet w mieszkaniu.

Kompostowniki otwarte – klasyka dla działkowców i posiadaczy ogrodów

Najprostszą formą pojemnika na kompost jest po prostu otwarta skrzynka lub niewielka pryzma, składowana bezpośrednio na glebie. Na jej umiejscowienie można wybrać kąt ogrodu, który dodatkowo możemy zasłonić np. dekoracyjnymi krzakami. Taki model kompostowania nie wymaga od nas niemal żadnego wysiłku, nawóz zrobi się sam. Dużą wygodą jest także możliwość dorzucania bioodpadków, kiedy tylko jest taka potrzeba. Uzyskany kompost możemy pozyskiwać 3-4 razy do roku, przekopując hałdę. W przypadku pojemników z drzwiczkami można podebrać go z boku.

Konstrukcja takiego kompostownika jest bardzo prosta, do jego wykonania potrzebujemy jedynie desek i gwoździ. Można także kupić gotowe modele, a ich cena jest niższa niż w przypadku pozostałych typów.

Tyle w kwestii zalet, a co z wadami? Po pierwsze otwarty kompostownik może nas narazić na nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza w bardzo gorące dni, stąd należy go umieścić w zacisznym miejscu, z dala od kącika wypoczynkowego. Po drugie, resztki pożywienia mogą stać się darmową stołówką nie tylko dla pożytecznych mrówek lub dżdżownic, ale także dla szczurów, myszy i ptactwa (które dodatkowo może resztki rozrzucać po trawniku). Stosunkowo długo trwa proces kompostowania, nie jest więc to rozwiązanie dla osób, które liczą na stałe źródło nawozu.

Kompostowniki zamknięte – do małych ogrodów i domów

Pojemniki w postaci zamykanej skrzyni, wykonanej najczęściej z trwałego tworzywa sztucznego mają sporo zalet. Część z nich jest na tyle szczelna, że można używać ich we wnętrzu. Ich pojemność waha się od kilkudziesięciu do kilkuset litrów – należy założyć, że na jeden kilogram odpadów trzeba przeznaczyć około 10cm2.

Zaletą zamkniętych kompostowników, stojących na dworze, jest fakt, że dzięki zwartej bryle proces kompostowania nie zatrzymuje się w chłodniejsze miesiące. Nie można także zapomnieć o estetyce – kompostowniki w formie skrzyni zazwyczaj są zaprojektowane przynajmniej tak, by nie szpecić otoczenia. Nie dostaną się do nich także nieproszeni goście – nie musimy się więc obawiać, że na naszej działce zadomowią się szczury. Jeśli szukasz takiego pojemnika, zerknij tutaj: https://www.narzedzia.pl/kompostowniki,c12324/.

Jak wspomniano wyżej tego typu pojemniki, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, można także stosować w domu. To świetna opcja dla osób, które na co dzień mieszkają w bloku, ale mają działkę. Kompostować można też wtedy, gdy gotowy nawóz odbierze od nas znajomy. Na pewno takie podejście będzie bliskie osobom, które starają się żyć zgodnie z filozofią zero-waste.

Pojemniki zamknięte, oprócz konieczności opróżniania kompostu co jakieś 3 miesiące, są praktycznie bezobsługowe. Odpadki można w nich umieszczać w każdej chwili. Nie można jednak zapomnieć o wadach takich rozwiązań – na pewno jest nią cena, jaką musimy na początku wyłożyć na gotowy pojemnik.

Pojemniki rotacyjne – dla wymagających ogrodników

Jeśli zależy nam na dużej ilości naturalnego nawozu, ciekawym rozwiązaniem są kompostowniki rotacyjne. Skomponowane są one z beczki oraz stelaża, umożliwiającego jej obracanie. Dzięki codziennemu przerzucania materiału, rozkłada się on dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod. Taki proces trwa zaledwie od czterech do ośmiu tygodni.

Jednak w przeciwieństwie do pozostałych pojemników – kompostowniki rotacyjne powinny być zapełniane jednorazowo, a oczekujące odpadki należy składować osobno. Oznacza to często konieczność zakupu zwyczajnego kompostownika lub stworzenie pryzmy. Ceny za kompostowniki rotacyjne są wysokie, a ich pojemność niższa, niż w pozostałych przypadkach. Z drugiej strony zapewniają one regularne źródło nawozu, dlatego chętnie kupują je ogrodnicy, sadownicy i właściciele szkółek.