Obliczanie zaliczek na podatek dochodowy – co warto wiedzieć?

podatki

Podatnicy, którzy zobowiązani są do płacenia podatku od dochodów na zasadach ogólnych, muszą odprowadzać przez cały rok odpowiednie kwoty w formie zaliczki. W zależności od wielkości działalności gospodarczej, przesyła się je do urzędu skarbowego w cyklu kwartalnym lub miesięcznym. Co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy.

Na czym polega obliczanie zaliczek na podatek dochodowy?

Obliczanie zaliczek na podatek dochodowy w Gliwicach wykonywane jest najczęściej przez biura zajmujące się obsługą podatkową przedsiębiorców. Doświadczeni księgowi pracujący w takich placówkach przygotowują odpowiednie zestawienia i dbają o to, aby na konto urzędu skarbowego wpływały odpowiednie kwoty według określonego harmonogramu.

Proces obliczania zaliczek na podatek dochodowy polega na kalkulacji według określonych wymagań prawnych. Podstawa obliczeń może zmieniać się z roku na rok. Należy także uwzględniać różnego rodzaju ulgi oraz skalę działalności gospodarczej. Pod uwagę bierze się także kwotę wolną od podatku.

Wielu przedsiębiorców boryka się także ze skomplikowanymi ustawami. Zwłaszcza po wprowadzeniu Polskiego Ładu, który wprowadził nowy sposób poboru zaliczek. Między innymi nie uwzględnia się odliczeń na składki za ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego warto wybrać dobre biuro rachunkowe w Gliwicach, które kompleksowo jest przygotowane do tego do właściwego rozliczania przedsiębiorców z urzędem skarbowym.

Dla kogo konieczne jest obliczanie zaliczek na podatek dochodowy?

Zaliczkę na podatek dochodowy płaci każda osoba na rynku pracy. Jednak za jej obliczanie i przekazywanie do urzędu skarbowego odpowiada pracodawca. Dotyczy ona również osób zajmujących się najmem nieruchomości, a także tych prowadzących działalność rolniczą. Pracując za granicą i uzyskując tam dochody należy podobnie zadbać o odprowadzanie zaliczek.

Warto wiedzieć, że ta kwestia dotyczy także osób korzystających z rent i emerytur. Jednak w ich przypadku wysokość zaliczek przekazywanych do urzędu skarbowego oblicza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.