Jak zrekonstruować uszkodzony przedmiot? Pomogą techniki 3D

oprogramowanie

Zniszczona część zamienna, która nie jest już nigdzie dostępna, a może ważna pamiątka, która uległą uszkodzeniu? To tylko dwa przykładowe zastosowania, gdy można zrekonstruować przedmioty za pomocą nowoczesnych technik 3D. Na czym dokładnie polegają tego typu prace?

Jak zrekonstruować przedmiot?

Gdy dochodzi do uszkodzenia przedmiotu, który nie może być zastąpiony, wtedy z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Za pomocą technik jak skandowanie 3D oraz projektowanie 3D do druku, a następnie druku 3D na specjalnych maszynach można uzyskać dokładnie odwzorowany obiekt, który nie jest już możliwy do zakupu.

Techniki 3D pozwalają na bardzo dokładne odtworzenie przedmiotów za pomocą skanowania 3D. To proces polegający na skanowaniu przedmiotów w trzech wymiarach, na podstawie którego powstają modele 3D. Następnie model ten, który ma postać pliku, może być odpowiednio dopracowany, na przykład mogą być odtworzone jego brakujące elementy. Potem elementy te mogą być wydrukowane na drukarce 3D lub też można wydrukować cały gotowy przedmiot. Jako że proces drukowania 3D nie wymaga tworzenia form, można przygotować niskim kosztem nawet pojedyncze przedmioty.

Drugą techniką używaną do odtwarzania przedmiotów jest projektowanie 3D. Pozwala ono na odtworzenie danego przedmiotu za pomocą oprogramowania służącego do wykonania modelu 3D. Ma ono zastosowanie wtedy, gdy obiekt nie jest już dostępny, na przykład można zobaczyć go tylko na zdjęciu, ponieważ uległ on całkowitemu zniszczeniu.

Ponadto w odtworzeniu brakujących czy uszkodzonych przedmiotów pomagają gotowe projekty 3D, które można pobrać dzisiaj z internetu. Takie rozwiązanie jest stosowane często w przypadku przedmiotów popularnych, lecz już niedostępnych, na przykład części zamiennych, przedmiotów hobbystycznych, na przykład elementów do gier planszowych, makiet.

Gdzie można skorzystać z usług 3D?

Aktualnie w Polsce działa coraz więcej firm zajmujących się świadczeniem usług 3D. Mogą one zająć się prowadzeniem kompleksowych usług, między innymi w ramach jak skanowanie 3D, projektowanie 3D do druku oraz sam druk 3D na nowoczesnych maszynach.

Adresy firm zajmujących się świadczeniem usług 3D można znaleźć już teraz online i na ich stronach zapoznać się z dokładną ofertą.

Do firmy można udać się osobiście, ale wiele z nich umożliwia także zamówienie usług za pomocą internetu. Wtedy należy przekazać dokładne informacje dotyczące przedmiotu, jaki ma być wykonany. Można także nadać go do firmy pocztą czy kurierem bezpośrednio do firmy prowadzącej usługi 3D.