Aranżacja ściany w salonie — na jakie dekoracje warto postawić?

salon

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w nim się relaksujemy, spotykamy z rodziną i znajomymi, a także organizujemy imprezy. Z tego powodu powinien być najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem naszego mieszkania. Aby podkreślić jego styl i nadać mu niepowtarzalny charakter, warto umieścić na ścianach w tym pokoju dekoracje. Na jakie warto się zdecydować? Podpowiadamy.

Plakaty i obrazy na ścianę w salonie

Jedną z najczęściej wybieranych dekoracji ściennych w salonach są obrazy. Mogą one wtapiać się w stylistykę pomieszczenia lub stanowić ciekawy i oryginalny element, który nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Równie często w tym pomieszczeniu wykorzystuje się plakaty, czyli cyfrowe wydruki na grubym papierze. Mogą być one oprawione zarówno w minimalistyczne jak i bardziej ozdobne ramy i przedstawiać najróżniejsze grafiki.

Z tego powodu świetnie wpisują się zarówno klimat wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym jak i tradycyjnym, ponieważ od charakteru pomieszczenia uzależniony jest wybór malunku. Wśród motywów najchętniej wybieranych przez właścicieli mieszkań wymienia się te dotyczące roślinności, dużych miast, ich infrastruktury, zwierząt, a także takie jak np. mapa świata.

Ciekawe tapety na ścianę w salonie

Obecnie na rynku dostępne są tradycyjne tapety, a także fototapety 3D do salonu. Te pierwsze świetnie sprawdzą się zwłaszcza przy dużych metrażach, w których zachodzi konieczność optycznego pomniejszenia przestrzeni. Rozwiązanie to daje duże możliwości dekoratorskie. Z kolei fototapety 3D to jeden z najprostszych sposobów, aby nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Dostępne są zarówno grafiki dostosowanych do dużych jak i małych wnętrz, które mogą optycznie np. rozjaśniać ścianę, lub podkreślić panujący w pokoju klimat.

Cegła lub beton architektoniczny na ścianę w salonie

Ciekawym pomysłem na dekoracje jednej ściany w salonie jest wyeksponowanie na niej naturalnej cegły. Jej czerwony odcień idealnie współgra z czarnymi metalami, dlatego jest chętnie wykorzystywany w pomieszczeniach urządzonych w stylu loft. Z kolei biała cegła pasuje do wnętrz skandynawskich. Właściciele mieszkań w blokach jednak zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Wówczas istnieje możliwość odtworzenia ceglanej ściany za pomocą tapety lub płytek dekoracyjnych.

Beton architektoniczny z kolei jest chętnie stosowaną ozdobą ścian we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym, nowoczesnym i industrialnym. Beton również można połączyć z zachwycającą tapetą, a także lamelami w wielu różnych kolorach.