Autolaweta – kiedy jest potrzebna?

auto laweta

Laweta lub autolaweta to specjalny rodzaj pojazdu, w którego tylnej części znajduje się miejsce na przewożenie innych pojazdów. Takie samochody wykorzystywane są w służbach ratunkowych – np. dysponuje nimi pomoc drogowa. Pojazd przewożony lawetą może być uszkodzony lub w inny sposób unieruchomiony.

Autolaweta – kiedy się z niej korzysta?

Gdy istnieje konieczność skorzystania z lawety, przeważnie dzwoni się po wsparcie i czeka, aż dotrze. Autolaweta w Białymstoku oferowana jest np. przez sprawnie działającą pomoc drogową. Nowoczesne pojazdy wykorzystywane w tej działalności posiadają odpowiednie wyposażenie i pozwalają bezpiecznie transportować auta.

Poza właściwym rozmiarem, masą i mocą silnika, samochody służące do tych zadań muszą mieć też konstrukcję ułatwiającą transport pojazdu. Część lawetowanych aut jest tak uszkodzona, że nie jedzie samodzielnie. Wyposażenie lawety pozwala na łatwe umieszczenie uszkodzonego auta i zabezpieczenie go.

Autolaweta na drodze i autostradzie

Wypadek czy nawet stłuczka na drodze lub autostradzie może wiązać się z koniecznością wezwania autolawety. W tej roli mogą wystąpić odpowiednio przystosowane busy dostawcze w Białymstoku, np. Peugeot Boxer. Ważne jest, by pojazdy załadowane na lawetę mogły zostać bezpiecznie przetransportowane.

Gdy zdarzy się stłuczka lub samochód nie będzie zdolny do poruszania się po trasie, a znajduje się np. na drodze szybkiego ruchu, również będzie potrzebna autolaweta w Białymstoku. Kierowcy z aktualnym ubezpieczeniem mają możliwość uzyskania pomocy poprzez swojego ubezpieczyciela – warto mieć zapisany nr telefonu.

Auta dostawcze – czy również mogą trafić na lawetę?

Lawety są idealne do transportu pojazdów osobowych i jednośladów. Jeśli problem będzie dotyczył większego pojazdu, warto dopytać, czy zmieści się on na lawecie. Autolaweta w Białymstoku jest jednak usługą świadczoną przez profesjonalne firmy i w dostępnej flocie nie brakuje dużych samochodów o odpowiedniej ładowności.

Podsumowując, autolaweta bywa potrzebna w sytuacji nagłej awarii na drodze, stłuczki, wypadku i innych podobnych problemów. Można ją wezwać, by zabrać pojazd z miejsca, w którym tworzy zagrożenie dla innych kierowców.