Automatyzacja w firmie – kiedy warto?

automatyzacja w firmie

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie automatyki przemysłowej niosą ze sobą wiele korzyści. Kiedy warto zdecydować się na wdrożenie rozwiązań w tym zakresie? Jakie korzyści daje proces automatyzacji firmy?

Na czym polega automatyzacja i robotyzacja?

Procesy określane jako automatyzacja i robotyzacja odnoszą się do nowoczesnych technologii pozwalających na usprawnienie procesów zachodzących w firmie.

Automatyzacja procesów pozwala na prowadzenie ich bez konieczności bezpośredniej ingerencji pracowników, którzy mogą wtedy jedynie nadzorować procesy lub też zajmować się odpowiednimi przygotowaniami do ich prowadzenia.

W automatyzacji wykorzystuje się szeroką gamę różnych rozwiązań technologicznych, między innymi roboty przemysłowe, zautomatyzowane linie produkcyjne czy specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie prowadzonymi procesami.

Jako że nowoczesna automatyzacja i robotyzacja daje bardzo szerokie możliwości w tworzeniu indywidualnie dopasowanych systemów, może być ona w pełni dopasowana do wymagań inwestora decydującego się na jej wdrożenie.

Automatyzacja firmy – możliwości

Współczesna automatyzacja i robotyzacja pozwala firmom na usprawnienie wielu procesów. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • zarządzanie procesami
  • paletyzacja
  • depaletyzacja
  • etykietowanie
  • lutowanie
  • pakowanie
  • selekcjonowanie
  • spawanie
  • zgrzewanie

Jako że systemy automatyki przemysłowej są projektowane na zamówienie, inwestor ma wtedy możliwość wsparcia dowolnych procesów zachodzących w firmie, co daje mu niemalże nieograniczone możliwości.

Automatyzacja i robotyzacja – jakie daje korzyści?

Wdrożenie rozwiązań jak automatyzacja i robotyzacja w firmie oferuje wiele korzyści. Jakie z nich zasługują na szczególną uwagę?

1. Zwiększenie wydajności pracy

Stosowanie automatycznych linii i zrobotyzowanych stanowiska pracy powoduje, że znacznie zwiększa się jej wydajność. W efekcie firma może produkować więcej niższym kosztem.

2. Obniżenie wydatków

Chociaż automatyzacja i robotyzacja to spory koszt inwestycyjny, to jednak pozwala on na uzyskanie atrakcyjnych korzyści pod kątem redukcji kosztów, co warto rozpatrywać w kategorii przyszłościowego zakupu.

3. Większe bezpieczeństwo pracy

Wykorzystanie nowoczesnych systemów sprawia, że pracownicy mogą realizować swoje usługi w bardziej efektywny, lecz też bezpieczniejszy sposób, co obniża ryzyko wypadków przy pracy.

4. Zwiększenie jakości produktów

Produkty wytwarzane automatycznie mogą cechować się wyższą jakością, co powoduje, że mogą spełniać wymagania klientów i pozwalać docierać do nowych grup odbiorców.