Czy koza kominkowa jest alternatywą dla każdego?

koza kominkowa jako alternatywa

Polacy coraz częściej i chętniej szukają dla siebie alternatywy dotyczącej innych źródeł ciepła. Obserwując szalejące na rynku ceny starają się zapewnić sobie ciepło poprzez inne opcje ogrzewania domu.

Dostępne opcje

Rynek ukształtował tak ceny paliw stałych, że są one dosyć wysokie. W związku z tym Polacy zaczęli poszukiwania alternatywnych źródeł ogrzania swoich domów. Jedną z takich opcji jest koza kominkowa – https://keffner.pl/pl/c/Piece-kominkowe/7 Jest to dosyć popularny system służący ogrzewaniu domu przede wszystkim z uwagi na jego cenę. Sama koza kominkowa wcale nie jest sporą inwestycją. Wręcz przeciwnie wybierając odpowiedni model można się zamknąć nawet w trzech tysiącach złotych. W przypadku kominków taka cena jest nierealna. Decydując się na kominek trzeba myśleć raczej o wydatku rzędu sześciu czy nawet dziesięciu tysięcy złotych w zależności od samego kominka i firmy, która zajmie się jego montażem.

Koza kominkowa na gaz czy na drewno?

Nie w każdym domu istnieje możliwość podłączenia kozy kominkowej do komina. Tym samym więc właściciel domu musi zdecydować się na kozę opalaną gazem. Opcja ta również estetycznie się prezentuje jednak nie ma już tego charakteru co ta opalana drewnem. Jednak drewno samo w sobie daje przepiękny zapach. Tym samym więc atmosfera, którą tworzy jest całkowicie inna niż koza na gaz. Jest to jednak świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na podłączenie kozy do komina.

Czy kozą da się ogrzać cały dom?

Koza jest urządzeniem, które z całą pewnością ma mniejszą moc niż wkład kominkowy. Niemniej istnieją kozy kominkowe zasilane drewnem lub pelletem, które są w stanie ogrzać większą powierzchnię domu. Koza jest w stanie ogrzać efektywnie do 100 m2 powierzchni. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to model kozy, który jest zdecydowanie droższy aniżeli ten, który ogrzeje mniejszą powierzchnię. Dodatkowo trzeba mieć świadomość tego, że kozę należy zgłosić do CEEB. Kozy ogrzewające do 100 m2 powierzchni domu to najczęściej kozy opalane drewnem lub pelletem. Zdecydowanie rzadziej są to kozy na gaz.

Ile trzeba wydać na kozę komikową?

Przedział cenowy w jaki można kupić kozy waha się między półtora tysiąca złotych do około czterech tysięcy. Na cenę ma wpływ przede wszystkim rodzaj zasilania kozy. Istotny jest również wygląd oraz firma produkująca dane urządzenie. Wpływ na cenę ma również powierzchnia jaką koza jest w stanie ogrzać. Im większa koza tym większą powierzchnię będzie w stanie efektywnie ogrzać. Niestety też cena będzie rosła z każdym metrem kwadratowym.