Czym są i w jakim celu stosowane są dmuchawy bocznokanałowe?

dmuchawy

Urządzenia jak dmuchawy bocznokanałowe wyróżniają się wysoką sprawnością oraz niskim poziomem hałasu. Znalazły one szerokie zastosowanie w prowadzeniu wielu procesów przemysłowych. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

Co to jest dmuchawa bocznokanałowa?

Urządzenie jak dmuchawa bocznokanałowa – https://www.garenpost.com.pl/dmuchawy-bocznokanalowe.html przeznaczone jest do przemieszczania mediów. Zaliczana jest ona do szerszej kategorii urządzeń wyporowych, których zadaniem jest sprężanie powietrza lub innych gazów, dzięki czemu możliwe jest powstanie podciśnienia.

Ze względu na swoje zalety dmuchawa bocznokanałowa znalazła zastosowanie w wielu zakładach, w szczególności tam, gdzie duże znaczenie mają wysokie parametry pracy, stały przepływ mediów bez pojawiania się pulsacji, a także wysoka czystość medium.

Działanie dmuchawy bocznokanałowej

Zasada działania dmuchawy tego typu bazuje na teorii tzw. przepływu regeneracyjnego. W trakcie jej pracy dochodzi do kompresji dynamicznej, która powoduje zmienienie energii kinetycznej gazu w ciśnienie.

Znajdujący się w środku dmuchawy wirnik umożliwia pojawienie się podciśnienia, co powoduje zasysanie powietrza do wnętrza urządzenia. Następnie przechodzi ono przez łopatki znajdujące się przy wirniku dmuchawy, a następnie wydostaje się na zewnątrz za pomocą kanału bocznego.

W przypadku urządzenia jak dmuchawa bocznokanałowa możliwe jest zmienianie ciśnienia roboczego za pomocą zmiany ilości gazu dostającego się do urządzenia i wydostającego się z niego.

Zalety stosowania dmuchawy bocznokanałowej

Budowa, jaką cechuje się dmuchawa bocznokanałowa, powoduje, że jest ona stosowana w wielu obszarach. Co przemawia za jej zastosowaniem?

Wśród najważniejszych zalet dotyczących użytkowania dmuchaw bocznokanałowych w przemyśle znajdują się:

  • wysoka sprawność
  • długa żywotność urządzenia
  • niski hałas w trakcie pracy
  • bezobsługowa praca
  • łatwy montaż
  • brak pojawiania się efektu pulsacji medium
  • możliwość regulacji ciśnienia roboczego
  • wysoka odporność na czynniki zewnętrzne
  • możliwość modyfikacji urządzenia do potrzeb klienta

W jakich sektorach używana jest dmuchawa bocznokanałowa?

Dmuchawa bocznokanałowa jest urządzeniem o bardzo szerokim zastosowaniu, które obecnie spotykane jest w różnych sektorach.

Najczęściej sprzęt ten używany jest w branżach jak spożywcza, chemiczna, farmaceutyczna, tekstylna, rolnicza, ale również lotnicza.

Dmuchawy umożliwiają między innymi skuteczne uzdatnianie wody, stosowane są podczas procesów suszenia, przy transporcie pneumatycznym oraz w trakcie produkcji różnych typów wyrobów.