Czym zajmuje się pediatra?

lekarz pediatra

Kontrolowanie swojego stanu zdrowia jest bardzo ważne. Regularnie powinniśmy też kontrolować zdrowie swoich dzieci, nawet kiedy nic im nie dolega. Specjalistą, który zajmuje się badaniem i leczeniem dzieci, jest pediatra. Warto wiedzieć czym zajmuje się taki lekarz i co warto wiedzieć przed wizytą u niego.

Kim jest pediatra i jaki jest zakres jego obowiązków?

Pediatra to specjalista uprawniony do pracy z dziećmi od drugiego do osiemnastego roku życia. Nie tylko leczy ich choroby, ale zajmuje się też prawidłowym rozwojem dziecka i profilaktyką. Jest on zobligowania do przeprowadzania obowiązkowych szczepień oraz bilansów zdrowia. Ma to na celu kontrolę rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.

Zakres obowiązków lekarza, jakim jest pediatra w Inowrocławiu, jest rozbudowany. Lekarz ten przeprowadza diagnostykę na podstawie zebranego od dziecka i jego rodziców wywiadu. Ma za zadanie zbadać pacjenta i przepisać mu właściwe leki. Jeśli jest to konieczne, pediatra może też zlecić dalsze badania laboratoryjne i diagnostyczne. Jeśli dzieje się coś bardziej niepokojącego, pediatra może wystawić skierowanie do specjalisty lub szpitala.

Kiedy udać się do pediatry i o czym należy pamiętać?

Wizyta u pediatry powinna być systematyczna, jeśli chodzi o przeprowadzenie bilansu zdrowia czy szczepienia. Profilaktyka jest bardzo ważna i nie powinniśmy jej zaniedbywać, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Lekarz rodzinny dla dziecka powinien być pierwszą osobą, do której powinniśmy się zgłosić, jeśli u dziecka wystąpią jakieś niepokojące objawy. Najczęstsze z nich to objawy grypy lub infekcji takie jak kaszel, katar, gorączka. Zmartwienie u nas powinny wywoływać też objawy takie jak biegunka, wymioty, zmiany skórne, brak apetytu, bóle brzucha i wiele innych.

Każde dziecko posiada książeczkę zdrowia, która prowadzona jest od urodzenia. Zawarte są tam nasze dane, informacje o narodzinach i przebiegu porodu czy kalendarz szczepień. Za każdym razem, udając się na wizytę do pediatry, powinniśmy zabierać tę książeczkę ze sobą. Jeśli nasze dziecko miało w ostatnim czasie jakieś badania, warto zabrać wyniki ze sobą. Jeśli przebywaliśmy z dzieckiem w szpitalu, należy wziąć także wypis.