Do czego służą wanny wychwytowe?

Mężczyzna z narzędziami

Zakłady produkcyjne zobowiązane są posiadać na swoim wyposażeniu różnego rodzaju sprzęty i urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo pracowników oraz środowiska. Jednym z niezbędników są wanny wychwytowe. Do czego właściwie służą?

Co to są wanny wychwytowe?

Każdy duży zakład produkcyjny, który korzysta z substancji niebezpiecznych, powinien odpowiednie zadbać o ich przechowywanie. Pomocne są w tym wanny wychwytowe. Umieszcza się na nich wszelkiego rodzaju beczki i pojemniki z toksycznymi płynami, a ich konstrukcja uniemożliwia przedostanie się wycieków do gruntu, lub na podłogę. Pozwala to zadbać o bezpieczeństwo środowiska naturalnego, jak i miejsca pracy. Wanny wychwytowe dostępne są w różnych rodzajach, kształtach i formach. Większość z nich posiada na górze kratownicę, dzięki której substancja wyciekająca z pojemnika może łatwo spłynąć do wanny, bez szkody dla otoczenia. Często wanny wychwytowe dostępne są na kółkach, co znacznie ułatwia transport i przenoszenie pojemników z toksycznymi cieczami, a jednocześnie pozwala zachować wszelkie środki ostrożności.

Gdzie stosuje się wanny wychwytowe?

Przedsiębiorstwa produkcyjne, fabryki czy magazyny wykorzystujące substancje szkodliwe zobowiązane są prawnie do ich prawidłowej utylizacji. Odpowiedzialność za to ponoszą osoby na konkretnych stanowiskach, a prawidłowe przechowywanie niebezpiecznych płynów jest skrupulatnie sprawdzane podczas regularnych kontroli. Ważne, żeby wanny ociekowe dostosowane były do rodzaju substancji, jakie będą na nich umieszczane. W zależności od tego, czy składowane na nich będą oleje, lakiery czy kwasy, dostępne są wanny cynkowe, lub z tworzywa. Niektóre dodatkowo pokryte są lakierami. Dzięki temu można łatwo dopasować je do swoich potrzeb, a tym samym posłużą one przez długi czas. Szeroki wybór rozmiarów i pojemności również daje swobodę wyboru. Warto zdecydować się na mniejszą wannę do transportu oraz dużą, która będzie stała w jednym miejscu i służyła wyłącznie do składowania.