Dobry dom dla osób starszych, czyli jaki?

dom seniora

Decyzja o wyborze domu opieki dla bliskiej osoby nie należy do najłatwiejszych życiowych wyborów. Często – w wyniku zaistniałych okoliczności – musi zostać podjęta szybko, a to dodatkowo utrudnia dokonanie właściwego wyboru. Aby ułatwić znalezienie miejsca, w którym członek rodziny będzie czuł się komfortowo, bezpiecznie i miał zapewnioną odpowiednią opiekę, podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań domu seniora.

Rodzaje dobrych domów dla osób starszych

Na świecie jest coraz więcej osób starszych, które ze względu na stan zdrowia wymagają regularnej lub ciągłej pomocy medycznej. Naprzeciw takim osobom wychodzą przede wszystkim samorządy oraz organizacje pozarządowe, które oferują starszym osobom profesjonalną opiekę w domach opieki społecznych, czyli DPS. Aby się dostać do ośrodka, należy wypełnić dokumenty, których wiarygodność jest weryfikowana przez pracownika socjalnego przeprowadzającego wywiad środowiskowy.

Osoba trafiająca do DPS zazwyczaj jest bardzo schorowana, często nie może samodzielnie się poruszać. Na drugim brzegu znajdują się prywatne domy seniora, w których łatwiej znaleźć miejsce niż w przepełnionym państwowym domu opieki społecznej. Dom dla osób starszych w Poznaniu może być również w formie prywatnego ośrodka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego domu dla osób starszych?

Koszt pobytu w prywatnym domu seniora jest zdecydowanie wyższy. Wszystko jest zależne od stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj rozpoczyna się od 2 do 3 tysięcy złotych za miesiąc. Wynajem pokoju jednoosobowego może przekroczyć nawet 3 tysiące złotych. Ośrodek prywatny zazwyczaj nie pokrywa dodatkowych kosztów takich jak bandaże czy gazy. Często najważniejszą kwestią, która decyduje o wyborze placówki, jest dochód pacjenta, a także pomoc finansowa rodziny.

Nie jest to jednak jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim należy sprawdzić, jak wygląda opieka medyczna w danym ośrodku, czy jest możliwość sprowadzenia karetki. Istotny jest także komfort oraz bezpieczeństwo pacjentów, którzy powinni mieć w każdym pomieszczeniu odpowiednie przyciski do wezwania pomocy medycznej.