Domowa siłownia sposobem na treningi w domowym zaciszu

Regularna aktywność fizyczna to najlepsza inwestycja we własne zdrowie. Nie każdy z nas ma jednak czas, by systematycznie uczęszczać na treningi w profesjonalnej siłowni czy klubie fitness. Wiąże się to także z wydatkami.

O formę można dbać nie tylko poza domem, również we własnych czterech kątach można spełniać marzenie o ładnej sylwetce. Wystarczy tylko trochę miejsca i kilka przyrządów, by urządzić w domu własną mini siłownię.

Jakie przyrządy do ćwiczeń wybrać?

Wcale nie musimy wydawać fortuny na sprzęty, na początek wystarczy mata do ćwiczeń, piłka do ćwiczeń, hantle, drążki do podciągania. Na macie można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia poprawiające kondycję, np. brzuszki czy pompki. Ćwiczenia z hantlami wzmacniają jednocześnie wiele partii mięśniowych – mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców, brzucha, a nawet ud i pośladków. Hantle to podobnie jak drążki to przyrządy, które zajmują bardzo niewiele miejsca.

Z czasem siłownię można rozbudowywać, dokupując do niej kolejne przyrządy, np. rowerek treningowy, orbitrek, bieżnię. Warto wybierać sprzęty, na których treningi pozwalają jednocześnie ćwiczyć kilka partii mięśni. Wprawdzie zakup takich sprzętów to spory wydatek, ale te sprzęty będą służyły nam przez wiele lat.

Osobne pomieszczenie na domową siłownię

Jeżeli mamy taką możliwość, zorganizujmy domową siłownię w osobnym pomieszczeniu, tak, by każdy z domowników mógł korzystać z siłowni o dowolnej porze nie przeszkadzając pozostałym członkom rodziny. Może to być pomieszczenie na poddaszu czy w piwnicy.

Koniecznie należy zadbać o dobrą wentylację w naszej domowej siłowni. Trzeba zapewnić odpowiednią ilość tlenu w pomieszczeniu, gdyż jego brak sprawia, że szybciej się męczymy i przy dużym wysiłku możemy doprowadzić nasz organizm nawet do omdlenia. Pamiętajmy tez, że ćwiczenia przy szeroko otwartym oknie zimą też nie są wskazane. Wtedy łatwo można się przeziębić.

Zalety domowej siłowni

Główną zaletą domowej siłowni jest oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki domowej siłowni zyskujemy możliwość dostosowania pory treningu do codziennych zajęć i obowiązków. To ogromna wygoda, ćwiczyć możemy w każdej wolnej chwili. Domowa siłownia to także idealne rozwiązanie dla osób, które wstydzą się swojej kiepskiej kondycji oraz niedoskonałości sylwetki. Nie każdy też lubi ćwiczyć wśród innych osób ze względu na swoją nieśmiałość.