Hurtownia opon czy sklep detaliczny? Jak skutecznie sprzedawać opony?

Hurt czy detal? To odwieczne pytanie jaki zadaje sobie każdy, kto chce zająć się sprzedażą towarów. Wielu przedsiębiorców zaczyna od sprzedaży detalicznej, a kończy na hurtowej. W końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nie inaczej jest z oponami. Decydując się na ich dystrybucje musimy zadać sobie pytanie czy skupić się na sprzedaży klientowi indywidualnemu czy mamy dostateczną ilość środków żeby zaopatrywać warsztaty na szeroką skale. Zarówno hurtownia opon jak i zwykły sklep mogą stać się trampoliną do dużych zysków jak i kamieniem, który zaprowadzi nas na dno. Jak więc skutecznie sprzedawać opony żeby nie stracić?

Hurtownia opon – skala ma znaczenie

Hurtownia opon to lukratywny biznes jeśli posiadamy odpowiednie środki i kontakty. Praktycznie w każdym mieście w Polsce znajduje się lokalny zakład wulkanizacyjny, który żyje z usług związanych z wymianą i sprzedażą opon. Żeby zarobić, lokalny wulkanizator musi nabyć opony w mniejszej cenie niż ich rynkowa wartość żeby dodać do tego swoją marżę. Aby to zrobić zwykle kupuje więcej opon, co pozwala mu obniżyć ich cenę jednostkową. W tym przypadku miejscem w którym się zaopatruje jest właśnie hurtownia opon.

Stacjonarny sklep z oponami – ciężko z niego wyżyć

W dzisiejszych czasach trudno spotkać tradycyjny sklep z oponami. Najczęściej dystrybucją opon dla klientów indywidualnych zajmują się zakłady wulkanizacyjne. Oprócz kupna ogumienia konsument może od razu zamontować opony czy dobrać odpowiednie felgi. Dla przedsiębiorcy sprzedaż opon jest wiec jedynie dywersyfikacją jego dochodów. Ilość sprzedanych w ten sposób opon zależy jednak głównie od gęstości zaludnienia danego obszaru i ilości konkurencji na rynku. W końcu opony nie są towarem pierwszej potrzeby a ich trwałość liczy się w latach.  Stacjonarny sklep z oponami, który nie działa w sieci czy nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej nie ma więc ekonomicznej racji bytu, ponieważ nie znajdzie odpowiednio dużego rynku.

Internetowy sklep z oponami

Powiedzenie „jeśli nie ma Cię w sieci to nie istniejesz” jest jak najbardziej zasadne również w kontekście opon. Obecnie żeby skutecznie sprzedawać, zwłaszcza detalicznie, musimy być dobrze widoczni w sieci. O ile hurtownia opon może poradzić sobie poprzez inne kanały dystrybucji, o tyle w przypadku sprzedaży detalicznej opon tylko sklep internetowy może dać przedsiębiorcy realne możliwości dochodu. Oczywiście istnieje wiele miejsc, w których można wystawić opony w Internecie poczynając od własnego sklepu, aż po tzw. „market place” czyli portale pośredniczące w obrocie towarów. Należy jednak pamiętać, ze opony to trudna branża, a sieć dominowana jest przez kilu monopolistów, których wyprzedzenie może wiązać się z ogromnymi budżetami.

Szukasz sprawdzonej hurtowni opon? A może nie ma dla Ciebie różnicy miejsce w którym kupujesz opon? Proseriws – Opony Poznań to 30 lat doświadczenia w branży oponiarskiej. Współpracujemy zarówno z kontrahentami z Europy zachodniej jak i z Azji. Nasz sklep i hartownia opon mieści się pod Poznaniem.  Cenimy sobie dobre i trwałe relacje biznesowe. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu!