Inwestowanie w nieruchomości na wynajem

Inwestowanie w nieruchomości

Jednym ze sposobów inwestowania w nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym jest kupno lokalu mieszkalnego z myślą o jego późniejszym wynajmie. W ten sposób można uzyskać pasywne źródło dochodu. Jak inwestować w takim trybie w nieruchomości na wynajem? O czym należy przy tym w szczególności pamiętać?

Podstawa inwestycji

Jeśli planujemy inwestowanie w nieruchomości na wynajem, powinniśmy najpierw dokonać analizy rynku wynajmu w mieście czy w regionie, w którym takie mieszkanie chcemy nabyć. Najłatwiej znaleźć najemców na nieruchomości znajdujące się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Tam też jest wielu studentów, którzy są potężną grupą wynajmującą mieszkania.

Najem nieruchomości jest celem jej zakupu. Mieszkanie może przy tym pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Najlepiej, aby kupujący dysponował własnym kapitałem na inwestycję. Jeśli go nie ma, może sfinansować zakup nieruchomości na wynajem kredytem. Częściowo będzie on w przyszłości spłacany z czynszu pozyskanego od najemców nieruchomości.

Ocena potencjału mieszkania

Nie wystarczy kupić dowolnego mieszkania, w dowolnej lokalizacji i liczyć na to, że łatwo się je wynajmie. Przed zawarciem umowy zakupu nieruchomości celem jej późniejszego wynajmowania, musimy ocenić jej potencjał. Czy mieszkanie znajduje się w lokalizacji pożądanej przez sporą część najemców w danym mieście? Czy jest ono przygotowane pod wynajem dla jednej czy dwóch osób, czy też może to być np. mieszkanie studenckie dla 5-6 osób? Jaki jest stan techniczny lokalu i jakich nakładów inwestycyjnych na remont i wyposażenie będzie on wymagał, dla przygotowania pod wynajem? Odpowiedzi na takie pytania są kluczowe dla oceny stopnia atrakcyjności potencjalnej inwestycji.

Czy warto inwestować w nieruchomości na wynajem?

Inwestor, który podejmuje się aktywności na rynku nieruchomości na wynajem, chciałby przede wszystkim wiedzieć, czy taka inwestycja będzie dla niego rentowna. Z pewnością w przypadku szybkiego wynajęcia mieszkania i zakupu nieruchomości w dobrej lokalizacji, przy przyzwoitym stanie technicznym, lokal w krótkim czasie zagwarantuje inwestorowi stały i pewny zysk. Mieszkania wynajmuje się za kwoty, których wysokość zdeterminowana jest przez rynek mieszkaniowy. W dużych aglomeracjach miejskich można zażądać wyższego czynszu za mieszkanie o takiej samej powierzchni niż za lokal w mniejszej miejscowości.

Inną zaletą wynikającą z wynajmu nieruchomości jest to, że czynsz pobierany od najemcy może być pasywnym dochodem inwestora lub przyczyniać się do spłaty rat kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania na wynajem. Mówi się wówczas, że kredyt spłaca się sam. Po kilku czy kilkunastu latach wynajmu pozostaje nam zawsze nieruchomość, którą możemy dowolnie dysponować. Możemy się do niej wprowadzić lub po prostu sprzedać, a przy założeniu aprecjacji wartości nieruchomości jeszcze na całej inwestycji zarobimy.

Ryzyko inwestycyjne

Inwestycje w nieruchomości na wynajem niestety nie są wolne od ryzyka. Przede wszystkim jest ono związane z możliwym brakiem chętnych na wynajem mieszkania. Jeśli przez kilka miesięcy będzie ono stało puste, inwestor poniesie koszt poszukiwania najemców, jak i utrzymania lokalu.

Innym ryzykiem jest kwestia zniszczenia czy uszkodzenia mieszkania i jego wyposażenia przez nieuczciwych najemców. Na taką okoliczność warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie mieszkania na wynajem.