Jak działa motoreduktor i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

motoreduktor

Osoby na co dzień niemające styczności z robotyką i automatyką maszyn przemysłowych mogą mieć problem z rozszyfrowaniem znaczenia słowa „motoreduktor”. Jest to rodzaj maszyny napędowej łączącej konstrukcję napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną, jak również z dodatkowymi komponentami wchodzących w skład układów napędowych. Motoreduktor pełni niezwykle ważną funkcję w układach napędowych, umożliwiając ich wydajną i płynną pracę. Zatem jak działa motoreduktor i dlaczego warto w niego zainwestować?

Motoreduktor – budowa maszyny napędowej

Konstrukcję motoreduktora można określić jako kompaktową czy zwartą, która w porównaniu z budową tradycyjnych układów napędowych pozwala zaoszczędzić wiele wolnej przestrzeni. W motoreduktorze można znaleźć bowiem wszystkie najważniejsze elementy składające się na w pełni funkcjonalny napęd. W odróżnieniu od tradycyjnej formy budowy układów napędowych, w jednej obudowie motoreduktora znajdują się takie komponenty jak silnik, przekładnia, hamulec czy sprzęgło jednokierunkowe, czyli wszystkie segmenty, które stanowią o sile maszyn elektrycznych.

Działanie motoreduktorów

Praca maszyn napędowych o zintegrowanym charakterze głównie opiera się na współzależności działania przekładni i kół zębatych, których zadaniem jest przełożenie siły silnika, czyli elementu napędowego na element wyjściowy. Można więc uznać, że przekładnia w motoreduktorze pełni rolę przetwornik momentu obrotowego i prędkości obrotowej. Najczęstszym scenariuszem towarzyszącym działaniu motoreduktora jest redukcja prędkości obrotowej napędu przy równoczesnym podwyższeniu momentów obrotowych wytwarzanych przez silnik.

Zobacz także: https://dziennikpolski.pl/silownik-srubowy-jak-dziala-zalety-silownikow-srubowych/

Podstawowe rodzaje motoreduktorów

Podział motoreduktorów najczęściej następuje w oparciu o zastosowany w maszynie rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. W myśl tej zasady na rynku dostępne są motoreduktory walcowe, płaskie, stożkowe, ślimakowe czy planetarne. Typ zastosowanego motoreduktora powinien być odpowiednio dostosowany do zakresu obciążeń oraz długości trwania czasów włączenia.

Motoreduktory – zastosowanie

Maszyny napędowe w postaci motoreduktorów oferowane przez najlepszych producentów na polskim rynku, na czele z firmą Kacperek https://kacperek.com.pl/ znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Można wręcz powiedzieć, że wiele zakładów przemysłowych nie mogłoby funkcjonować w swojej optymalnej formie gdyby nie kompaktowe konstrukcje motoreduktorów, które pozwalają uniknąć montażu rozproszonych układów napędowych, które powszechnie uznawane są za konwencjonalne. W niektórych przypadkach w miejsce motoreduktorów warto jednak zastosować tradycyjne układy napędowe, które są lepiej przystosowane do przenoszenia dużych mocy i jednocześnie dużego przełożenia.