Jeździectwo – sposób na życie!

Na początku zawsze pojawia się marzenie, pragnienie czegoś niezwykłego. Bywa tak, że gdzieś całkiem przypadkowo spotykamy na swojej drodze życiowej najwspanialsze zwierzęta jakimi są konie. Niektórzy mają na tyle dużo szczęścia, że wywodzą się z rodziny koniarzy, gdzie praca z końmi to coś naturalnego. Ale co zrobić, jeśli to my będziemy prekursorami jeździectwa w naszej rodzinie.

Nie całkiem łatwe początki

Nasza fascynacja z dnia na dzień przybiera coraz potężniejszą formę. Jeśli jesteśmy jeszcze zależni finansowo od rodziców, to sytuacja jest o tyle bardziej skomplikowana, bo musimy jakoś przekonać najbliższych, że nasze nowe hobby, to nie tylko chwilowa zabawa. Zaczyna się kolekcjonowanie wszystkich drobiazgów związanych z końmi. Naszej uwadze nie umkną nawet pojedyncze wzmianki w gazetach, które jako wycinki wklejamy do specjalnie przygotowanego zeszytu.
Łatwiej mamy, gdy jesteśmy niezależni finansowo hitylastminute.pl, gdy już zarabiamy własne pieniążki i możemy sami zadecydować, czy jesteśmy w stanie sobie sfinansować naukę jazdy konnej, bo nie da się ukryć, że nie jest to najtańszy sport.

Zakup podstawowego sprzętu i wybór klubu

Gdy już jesteśmy pewni tego, że będziemy podążać w tym kierunku, a naprawdę jest to związek na całe życie, gdyż konie potrafią od siebie bardzo uzależnić. Musimy znaleźć odpowiedni ośrodek jeździecki, klub lub czasem są to po prostu niewielkie stajnie gdzieś za miastem, które oferują naukę jazdy konnej. Najlepiej jednak wybrać profesjonalny klub, który może wydaje nam się nieprzystępny, bo faktycznie świat koniarzy to dość zamknięte środowisko, do którego jako tako osoby postronne nie zachodzą na co dzień. Ale jeśli chcemy nauczyć się porządnie jeździć konno, tak by ani sobie, ani koniowi nie zrobić krzywdy, poszukajmy odpowiedniej stajni dla siebie. Jeśli wiemy, że oferują tam naukę jazdy konnej dla początkujących, to dobrze trafiliśmy.

Gdy już mamy ustalone te szczegóły, to musimy się zabrać za skompletowanie podstawowego stroju do jazdy konnej. Najlepiej po prostu podpytać swojego instruktora, które elementy stroju są niezbędne na pierwszą lekcję. Podstawową sprawą i raczej bezdyskusyjną będzie wybór butów. Koniecznie muszą to być buty na płaskiej podeszwie, bez żadnych rowków w podeszwach, na pewno bez obcasów. Oczywiście nie mówimy tu o bardzo niskim obcasie w profesjonalnych butach do jazdy konne. Tak zwane sztyblety, które do jazdy rekreacyjnej możemy kupić już za naprawdę niewielkie pieniądze, mają niziutki obcasik, uniemożliwiający wpadnięcie stopy głęboko w strzemię. Na pierwszą jazdę pewnie wystarczą trampki, czy inne buty na płaskiej podeszwie. Ale koniecznie bez żadnych suwaków, czy innych zdobień, które mogłyby skaleczyć, czy obetrzeć konia.

Buty, spodnie, coś jeszcze?

Na pierwszą jazdę, a właściwie lonżę, ponieważ na pierwszej lekcji jazdy konnej konnej nie pojedziemy jeszcze samodzielnie, pewnie się dowiemy, że mogą być wygodne leginsy, czy dresy. Ale jeśli poważnie myślimy o tym sporcie, choćby w formie rekreacji, to koniecznie zainwestujmy w bryczesy. Są to wygodne spodnie, z elastycznego materiału, które będą nam podwyższały komfort jazdy. I również w ich przypadku kupimy je za niewielkie pieniądze w sklepach jeździeckich stacjonarnych, chociaż szeroki wybór oferują nam sklepy internetowe. I pomimo, iż nie będą drogie, będą spełniały wszelkie wymagane normy.

Obowiązkową częścią stroju do jazdy jest toczek, oczywiście jak powiemy kask, też będzie dobrze. Akurat tak, jak w przypadku butów i spodni, gdzie na początku jest dopuszczalna pewna rozbieżność z profesjonalnym strojem, to w przypadku kasku luzu nie ma. Kask jest wymagany absolutnie http://toursales.pl/. Ale i tu na szczęście z pomocą może przyjść nam sam klub jeździecki. Praktycznie wszystkie szkółki jeździeckie są zaopatrzone w taki sprzęt jak kaski w różnych rozmiarach, a nawet baciki, ale ich przez kilka pierwszych tygodni nie będziemy potrzebować.

No to zaczynamy przygodę

Zaopatrzeni w podstawowe elementy stroju, możemy zacząć naukę jazdy konnej. Pierwszym krokiem jest lonża. Na pierwszej lekcji nauczymy się wsiadać, poznamy elementy końskiego rzędu, czyli poznamy części i nazewnictwo elementów siodła i ogłowia, czyli tranzelki. Na początku zapoznamy się z ruchem konia w stępie, będziemy wykonywać ćwiczenia rozluźniające nasze ciało. Dopiero z czasem będziemy po kolei zgłębiać wszystkie tajniki jeździectwa.

Nie będziemy żałować!

Nieraz jest to dziecięce marzenie, nieraz hoteligo.com spełnienie dziecięcego marzenia w dorosłym życiu albo po prostu hobby, które się zrodziło dopiero w dorosłym życiu, ale jedno jest pewne, jest to coś tak pięknego, tak rozwijającego, że nie warto, wręcz nie należy rezygnować z tego cudownego sportu, jakim jest jeździectwo.

2 KOMENTARZE