Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?

psychodietetyk

Psychodietetyk jest osobą która bada zależności między jedzeniem a samopoczuciem i zdrowiem ludzi. Bierze pod uwagę jak spożywanie pokarmów wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Psychodietetyk jest osobą, która posiada wiedzę z zakresu żywienia i dostosowywania diety, a także wiedzę psychologiczną. Odkrywa jakie motywy stoją za konkretnymi zachowaniami żywieniowymi. 

Z kim pracuje psychodietetyk?

Do psychodietetyka w Gdańsku zgłaszają się osoby, które borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami odżywiania. Są to osoby cierpiące na bulimię czy anoreksję. Z pomocy psychodietyka mogą skorzystać z osoby z nadwagą czy otyłością, zwłaszcza gdy terapie czy próby zrzucenia kilogramów nie przyniosły skutków. Wówczas przyczyna takiego stanu rzeczy może leżeć nie po stronie źle wykonywanych ćwiczeń czy samego sposobu odżywiania. Może mieć podłożę psychologiczne. Wówczas psychodietetyk może pomóc w odkryciu źródła problemów.

Do psychodietetyka trafiają także osoby z wybiórczością pokarmową czy z zespołem gwałtownego objadania się.  Osoby mające problem z akceptacją własnego ciała także mogą znaleźć potrzebną pomoc u psychodietetyka.

Kiedy należy udać się do psychodietetyka?

Z pomocą psychodietetyka jest jak z pomocą psychologa. Musimy zdać sobie sprawę z problemu i podjąć próbę jego rozwiązania. Kiedy czujemy, że wprowadzenie zmian w zakresie diety i nawyków nie przynosi rezultatów, warto rozważyć udanie się do psychodietetyka. Należy sprawdzić czy poradnia psychologiczna w Gdańsku oferuje pomoc psychodietetyka i zapisać się na wizytę.

Do psychodietetyka warto się udać, jeśli czujemy, że problemy z wagą to coś więcej niż nieodpowiednie odżywianie się. Kiedy poprzednie konsultacje, restrykcje i próby zmiany wagi nie przyniosły rezultatów. Również wtedy, gdy chcemy zmienić swój sposób odżywiania się, ale nie mamy odpowiedniej wiedzy i brakuje nam wsparcia i motywacji. W sytuacji, gdy czujemy, że zajadamy emocje, stres sprawia, że nie mamy apetytu, tracąc tym samym kontrolę nad jedzeniem, wówczas wizyta w gabinecie psychodietetyka jest koniecznością.