Koryta kablowe Railduct – poznaj ich właściwości

przewody

Budowa kanałów technologicznych to obecnie bardzo istotna część nowoczesnego budownictwa. Obecnie na rynku pojawiają się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie kosztów oraz czasu potrzebnego na stworzenie takich kanałów. Jedna z takich technologii to koryta kablowe RAILduct.

Czym są koryta kablowe RAILduct?

Przedmiot, którym są koryta kablowe RAILduct to nowoczesny system pozwalający na stworzenie mających dziś bardzo duże znaczenie kanałów technologicznych, dzięki którym możliwe jest bezpieczne poprowadzenie na przykład instalacji elektrycznej, czy też trasy telekomunikacyjnej, która pozwala na podłączenie danego budynku czy też terenu do internetu światłowodowego.

System RAILduct wykonywany jest z HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości, który jest spieniany azotem. Wykorzystanie tego właśnie materiału zapewnia wysoki stosunek wytrzymałości do wagi, dzięki czemu koryta kablowe RAILduct zaliczają się do klasy obciążeń pionowych A15 wedle normy EN124.

Właściwości koryt kablowych RAILduct

Najważniejsza właściwość koryt kablowych to przede wszystkim ich niewielka waga. Wynosi ona mniej niż 15 kilogramów, co jest wynikiem nawet 5-krotnie niższym od koryt wykonywanych przy użyciu betonu. Dzięki tej wadze koryto kablowe RAILduct może być przenoszone oraz instalowane przez jedną osobę przy jednoczesnym zachowaniu zasad BHP. 5-krotnie lepszy jest również czas montażu, który jest aktualnie bardzo niski.

Koryta kablowe RAILduct korzystają z systemy połączeń typu hakowego „twist-and-lock”. Dzięki niemu możliwe jest bardzo szybkie łączenie poszczególnych elementów kanału technologicznego, a także odchyłkę kątową do nawet 3 stopni na łączeniach części kanału stworzonego przy użyciu koryt RAILduct.

Kolejna zaleta systemu koryt kablowych RAILduct to jego wytrzymałość, a także punkty kotwienia, dzięki którym po zakotwiczeniu systemu w otaczającym go materiale nie będzie on się poruszał przez ruch na przykład pociągów przejeżdżających w jego okolicy.