Naprawa turbosprężarek – na czym polega?

samochody

W dzisiejszych samochodach silniki spalinowe korzystające z turbosprężarek są coraz bardziej popularne, gdyż w ten sposób można dość znacząco zwiększyć moc mimo zbudowania jednostki napędowej o mniejszej pojemności. Niestety taki osprzęt nie jest wieczny i naprawa turbosprężarek to proces konieczny do zachowania jej w dobrym stanie. Na czym ona polega?

Jak droga jest naprawa turbosprężarek?

Proces jakim jest naprawa turbosprężarek we Wrocławiu potrafi być naprawdę skomplikowany i złożony, a sam poziom trudności tego procesu i to ile on kosztów wygeneruje zależy między innymi od tego jak skomplikowana jest sama konstrukcja samej turbosprężarki. Te, które korzystają z łopatek o zmiennej geometrii potrafią być znacznie droższe w naprawie.

Jeszcze droższy od samej regeneracji turbosprężarki generuje jednak zakup nowej z tego powodu serwis turbosprężarek jest dosyć popularny, gdyż pozwala dość znacząco przedłużyć jej żywotność bez generowania ogromnych kosztów, które w wypadku starszych aut na przykład z silnikiem diesla potrafią stanowić znaczną część wartości auta.

Jak przebiega serwis turbosprężarki?

Cały serwis turbosprężarki rozpoczyna się od jej dokładnego rozebrania. W ten sposób można poznać stan każdego z jej elementów i ocenić, które wymagają wymiany. Doświadczony mechanik po rozbiorze ocenia jak powinna przebiegać regeneracja turbosprężarki. Po sprawdzeniu turbo przechodzi się zazwyczaj do wymiany takich elementów jak łożyska turbosprężarki, o-ringi, połączenia śrubowe oraz pierścienie uszczelniające.

Stopień skomplikowania naprawy zależy od stanu turbosprężarki, a także jej budowy. Bardzo często uszkodzenia wynikają przede wszystkim z niewłaściwej eksploatacji, czyli na przykład braku schłodzenia turbosprężarki przed wyłączeniem silnika po intensywnym jej użytkowaniu na przykład podczas jazdy autostradowej. Dlatego czasem turbosprężarka może po prostu się zatrzeć lub poważnie uszkodzić po tym jak odetnie się od niej smarowanie i w środku pozostanie rozgrzany olej.