Korzystne warunki franczyzy – na co zwracać uwagę?

Franczyza do 10 tys. złotych to znane hasło. Co ciekawe, takie warunki franczyzy są rzeczywiście możliwe. O czym nie można zapomnieć przy realizowaniu swoich marzeń o biznesie franczyzowym?

Franczyza – o co w tym chodzi?

Franczyza to skuteczny i popularny model biznesowy, który niesie za sobą wiele korzyści dla obu stron uczestniczących we współpracy, czyli franczyzobiorcy i franczyzodawcy. Franczyza polega na odpłatnym przekazaniu przez franczyzodawcę na rzecz franczyzobiorcy licencji, która pozwala na prowadzenie danej działalności pod szyldem wybranej marki. Oczywiście całość obarczona jest szeregiem różnorodnych warunków oraz wymogów, co gwarantuje obu stronom optymalną kooperację.

Ze strony franczyzobiorcy bardzo istotną zaletą takiego biznesu jest bezpieczeństwo inwestycji. Jako iż może on prowadzić punkt usługowy lub handlowy pod znakiem uznanej i rozpoznawalnej marki, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że interes będzie owocny. Poza tym rozpoczęcie działalności franczyzowej nie wymaga tak wysokiego kapitału jak w przypadku samodzielnego założenia własnej działalności gospodarczej. I wreszcie franczyzobiorca otrzymuje całe know-how dotyczące prowadzenia danego biznesu, co można określić właściwie jako gotową receptę na sukces. Natomiast z punktu widzenia franczyzodawcy korzyść jest taka, że nie musi się on zajmować kierowaniem każdego punktu, rekrutacją pracowników, rozliczeniami itp.

Najtańsza franczyza – na co zwrócić uwagę?

Dość słusznie utarło się określenie „franczyza do 10 tys. złotych”, bo rzeczywiście jest to możliwe, choć oczywiście nie w każdym biznesie. O wiele kosztowniejsze jest prowadzenie franczyzy na stację paliw niż na sklep spożywczy. Jeżeli chce się uzyskać najtańszą franczyzę, która gwarantuje bezpieczeństwo oraz zyski, warto odpowiedzialnie wybrać franczyzodawcę. Najlepiej sprawdzają się ogólnopolskie i dobrze znane marki, które nie mają swoich placówek w pobliżu. Wtedy istnieje dość duża szansa, że dany punkt przyciągnie nowych klientów i na siebie zarobi.

Bezwzględnie należy również dokładnie przeczytać wszystkie warunki podpisywanej umowy o franczyzę i przygotować szczegółowy biznesplan. Co więcej – nierzadko należy go skorygować po przeczytaniu pełnej dokumentacji. Oczywiste jest, że żadna działalność nie zwróci się po miesiącu czy dwóch, dlatego nawet przy najtańszej franczyzie należy uzbroić się w cierpliwość. Warto sobie też wyznaczać cele i systematycznie do nich dążyć, aby stale powiększać swoje zyski lub np. otwierać kolejne punkty franczyzowe.

Bardzo istotne przy franczyzie do 10 tys. złotych są ponoszone opłaty. O ile to możliwe, warto negocjować ich wysokość z franczyzodawcą, a także zasięgnąć opinii przedsiębiorców, którzy mają już własne doświadczenia z tym modelem biznesowym. Najczęstsze opłaty przy franczyzie to wstępna opłata licencyjna, bieżące opłaty licencyjne (np. comiesięczna stawka lub procent od obrotów/dochodów), a także wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności, np. zatrudnienie pracowników czy zatowarowanie.

Przy rozpoczęciu działalności franczyzowej należy wziąć pod uwagę wiele elementów, jednak odpowiedzialne i rozważne postępowanie pozwala na uzyskanie korzystnych warunków w tym modelu biznesowym. Najtańsza franczyza to świetny sposób na postawienie pierwszych kroków w prowadzeniu własnej działalności.


Materiał zewnętrzny