Łuszczyca skóry głowy

rezultat

Łuszczyca na głowie jest chorobą, która objawia się w postaci złuszczających się tarczek na skórze. Nie należy więc bagatelizować tak poważnego schorzenia jakim jest łuszczyca.

Łuszczyca skóry głowy – co może ją wywołać?

Dość ciężko ocenić prawdziwe przyczyny powstawania łuszczycy. Jednakże badania pokazuje, że prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to chory układ immunologiczny. Jest to przypadłość, podczas której organizm zaczyna atakować własne tkanki. W takim właśnie wypadku występuje również zapalenie w obrębie skóry oraz częste nawroty choroby. Niewykluczone, że może to być spowodowane genami rodzinnymi.

Łuszczyca skóry głowy może być wywołana również przez niektóre leki. Należą do nich przede wszystkim beta-blokery, które są środkami stosowanymi głównie w kardiologii, preparaty przeciwko malarii, lit, leki zawierające w swoim składzie salicylany.

Problemy mogą spowodować również leki przeciwzapalne, do których zaliczamy wszystkie substancje ogólnodostępne na gorączkę i bóle.

Objawy łuszczycy głowy

Łuszczyca skóry głowy objawia się niezwykle szybko. Wszelkie zmiany na głowie mogą występować w sposób izolowany bądź też mogą rozwijać się z łuszczycą występującą w najczęściej spotykanych miejscach. Są to przede wszystkim okolice kolan, łokci, stóp oraz dłoni.

Łuszczyca we włosach przybiera formę złuszczających się grudek, a następnie tarczek. Pod nimi znajdują się czerwonobrunatne ogniska. Po rozdrapaniu krwawią.

Leczenie

W pierwszej kolejności należy udać się ze schorzeniem do lekarza, który wykona serię badań, a następnie potwierdzi obecność łuszczycy. Lekarz najczęściej przepisuje środki pielęgnacyjne do skóry głowy, które należy stosować miejscowo.

Regularne stosowanie preparatu w większości przypadków jest w stanie usunąć łuszczycę. Preparat ma za zadanie odpowiednio nawilżyć naskórek, dzięki czemu możliwe będzie usunięcie go. Taki środek powinien w swoim składzie zawierać kwas salicylowy bądź mocznik. Są to substancje, których zadaniem jest nawilżenie oraz natłuszczenie.

W momencie, gdy preparaty pielęgnacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów to należy zacząć leczenie farmakologiczne. Najczęściej terapia trwa około 2-3 miesięcy.

Jak dbać o skórę głowy?

Żeby uniknąć wszelkich nawrotów choroby oraz by się jej całkowicie pozbyć niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, której podstawą jest dbanie o higienę osobistą, szczególnie skóry. Trzeba w pierwszej kolejności uważać by nie doznać żadnych infekcji czy zakażeń. Niezbędne są więc preparaty, które należy stosować podczas całego okresu kuracji.

Podczas łuszczycy głowy nie można przede wszystkim drapać głowy ani dodatkowo jej podrażniać. Najlepszym wyjściem jest w ogóle nie dotykać miejsc dotkniętych zmianami.

Samo mycie skóry głowy powinno być przeprowadzane bardzo delikatnie, oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich środków przepisanych przez lekarza. Zalecane jest także stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, co wspomaga procesy regeneracyjne.

Domowe sposoby

Jedną z najbardziej popularnych metod na walkę z łuszczycą jest maść z kwasem salicylowym. Jest to sposób najczęściej stosowany, który daje zadowalające rezultaty. Innymi sposobami, które sprawdzą się podczas łuszczycy głowy to smoła węglowa, mocznik czy solanka.

Dość interesującym sposobem jest zastosowanie papki z zielonej herbaty. By ją zrobić wystarczy zalać liście zielonej herbaty wrzątkiem, a następnie poczekać aż ostygnie. W taki sposób uzyskujemy konsystencje papki.

Podsumowanie

Podsumowując, łuszczyca skóry głowy jest uciążliwym problemem, a leczenie schorzenia trwa do kilku miesięcy. W tym czasie należy dbać o skórę głowy poprzez stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które nawilżają i natłuszczają skórę. Należy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość, dbając przy tym o higienę.