Na czym polega holowanie auta?

samochód

Holowanie auta to niezbędna usługa, która może okazać się nieoceniona w przypadku awarii, wypadku czy nawet błędnego parkowania. Pomoc drogowa jest w stanie transportować uszkodzone lub niesprawne pojazdy z miejsca zdarzenia do serwisu, warsztatu lub innego wyznaczonego punktu. W Polsce istnieje wiele firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach, ale warto znać podstawy holowania, aby być świadomym swoich praw i obowiązków podczas korzystania z pomocy drogowej.

Przepisy dotyczące holowania

Holowanie auta jest regulowane przez polskie przepisy prawa, a dokładnie przez Kodeks Drogowy. Zgodnie z nim, holowany pojazd musi być właściwie zabezpieczony – nie powinno się holować samochodu na linie elastycznej o długości większej niż 6 metrów, a także musi być widoczna dla innych użytkowników drogi. Poza tym, kierujący pojazdem holującym oraz holowanym są traktowani jak jedna osoba i muszą posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem. Warto pamiętać również o obowiązku użycia kierunkowskazów podczas skręcania oraz o zakazie wyprzedzania innego pojazdu na odcinku holowania.

Warianty holowania

Istnieje kilka metod holowania pojazdów, a wybór odpowiedniej zależy od rodzaju i stanu uszkodzonego auta oraz odległości, na jaką ma być ono przetransportowane. Tradycyjne holowanie na linie jest najpopularniejsze, ale może być stosowane tylko w przypadku niewielkich uszkodzeń mechanicznych lub braku paliwa. Druga metoda to holowanie na lawecie, które pozwala na przewóz aut z poważnymi uszkodzeniami karoserii czy też zablokowanymi kołami. Wreszcie, coraz bardziej popularne staje się holowanie na platformie – samochód zostaje umieszczony na specjalnej konstrukcji i transportowany bez kontaktu z nawierzchnią drogi.

Koszty i ubezpieczenie holowania

Korzystanie z usług holowania może wiązać się z różnymi kosztami, w zależności od rodzaju uszkodzeń samochodu, odległości oraz czasu potrzebnego na realizację całej operacji. Ceny mogą różnić się także w zależności od firm świadczących tego rodzaju usługi, dlatego warto wcześniej sprawdzić cennik oraz dokładnie określić warunki umowy. Niektóre ubezpieczenia komunikacyjne pokrywają koszty holowania w ramach pakietu assistance – warto więc sprawdzić swoją polisę przed skorzystaniem z pomocy drogowej.