Na czym polega złomowanie aut?

W życiu posiadacza samochodu może nadejść moment, w którym konieczna okaże się kasacja auta. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak wygląda proces złomowania pojazdu i kiedy prawo zezwala na jego wykonanie. Co należy wiedzieć o kasacji auta? Podpowiadamy. 

 

Złomowanie aut – kiedy można wyrejestrować pojazd?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie można tak po prostu zezłomować auta. W świetle prawa musi być to poprzedzone wyrejestrowaniem pojazdu. Może odbyć się to na wniosek właściciela w ściśle określonych okolicznościach. Wśród nich wymienić należy: przekazanie auta firmie zajmującej się kasacją, kradzież pojazdu, wywóz pojazdu z kraju (jeżeli został zarejestrowany za granicą), zniszczenie pojazdu za granicą, udokumentowaną utratę pojazdu lub przekazanie stacji demontażu niekompletnego pojazdu.

A jak wygląda sam proces złomowania? Pojazd można oddać do najbliższej stacji demontażu, jednak wcześniej należy się upewnić, że działa ona legalnie. Aby samochód został pomyślnie przyjęty musimy wylegitymować się dowodem tożsamości oraz przedstawić dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Auto musi posiadać również numer VIN. Osoby ze Szczecina, które są zainteresowane kasacją samochodu zachęcamy do sprawdzenia w Google wyszukiwanie złomowanie w Szczecinie.

O czym należy pamiętać przy złomowaniu auta?

Przy oddaniu auta unieważnieniu podlega dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Otrzymujemy również poświadczenie tego, że pojazd został zezłomowany. Jest ono wydane w trzech egzemplarzach – dla nas, dla stacji demontażu oraz dla wydziału komunikacji. Rolą właściciela pojazdu jest wyrejestrowanie go w miejscowym wydziale komunikacji. Ma na to 30 dni. Złomowanie auta należy także zgłosić ubezpieczycielowi.

W ramach umowy ze stacją demontażu właściciel otrzymuje pieniądze za wrak. Kwota uzależniona jest od wagi pojazdu. Są jednak wyjątki. Jeżeli auto nie jest kompletne, a jego waga wynosi 90% właściwej masy pojazdu to stacja demontażu ma prawo pobrać nie więcej niż 10 złotych od każdego brakującego kilograma. Profesjonalne usługi złomowania znaleźć można wyszukując w Google frazę kasacja samochodów w Szczecinie.