Budowa hal produkcyjnych – przegląd rozwiązań

hala

Budowa hali produkcyjnej wymaga dopełnienia szeregu formalności i kilku miesięcy prac. Do stawiania budynku należy przy tym podejść indywidualnie. Jak może wyglądać hala przemysłowa?

Jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyć przed rozpoczęciem budowy hali produkcyjnej?

Budowa hal produkcyjnych wymaga dopełnienia formalności w urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym, na którego terenie znajduje się grunt pod inwestycję. Po złożeniu wniosku urzędnicy mają 60 dni na wydanie decyzji.

Udzielenie zgody na budowę hali produkcyjnej może zostać wstrzymane w dwóch przypadkach. Pierwszym jest pisemna skarga właściciela sąsiedniej działki. Urzędnicy mogą wstrzymać pozwolenie również w sytuacji, gdy inwestor nie przedstawił kompletnej dokumentacji.

Do wydania pozytywnej decyzji potrzebny jest przede wszystkim dokument poświadczający posiadanie działki pod budowę. Oprócz tego w urzędzie trzeba złożyć projekt architektoniczny i branżowy. Niezbędny jest także wyrys i wypis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Co jest ważne przy projektowaniu hali produkcyjnej?

Proces budowy hali rozpoczyna się od oględzin terenu i ustalenia potrzeb inwestora. Wynika to ze specyfiki produkcji i składowania danej kategorii towarów. Po określeniu wymagań można przedstawić czas i koszt realizacji budowy.

W projekcie architektonicznym bardzo ważne jest bezpieczeństwo. W hali powinny się znaleźć wykrywacze dymu, temperatury i wilgoci. W miejscach, w których powstają substancje niebezpieczne, koniecznie trzeba zamontować dodatkowe czujniki, np. informujące o groźnych substancjach w powietrzu.

Jak wygląda budowa hali produkcyjnej?

Pierwszym krokiem są prace ziemne. Teren trzeba osuszyć i ustabilizować. Później stawia się fundamenty. Kolejnym krokiem jest montaż stalowego szkieletu konstrukcji i jego obudowa.

Halę produkcyjną można obłożyć blachą trapezową lub falistą. Ten materiał nie chroni jednak przed chłodem. Gdy potrzebna jest izolacja termiczna, wstawia się ściany i dach z płyt warstwowych. Na koniec robotnicy układają podłogę oraz montują drzwi i okna.