Ochrona przed upadkiem — na jakie akcesoria warto postawić?

ochrona przed upadkiem

Firmy które zajmują się wykonywaniem prac na wysokości, mają obowiązek zagwarantowania swoim pracownikom nie tylko właściwej odzieży roboczej i butów BHP, ale także akcesoriów zapewniających im ochronę przed upadkiem. Elementy takie należy kupować jedynie u zaufanych dostawców oferujących produkty renomowanych producentów wyposażone w niezbędne certyfikaty. Na jakie akcesoria warto postawić? Podpowiadamy.

Ochrona przed upadkiem — kiedy należy ją stosować?

Ochrona przed upadkiem jest jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę, rozpoczynając prace na dużych wysokościach. Często takie czynności są bardzo niebezpieczne i wymagają szczególnej ostrożności, a także zastosowania specjalnych akcesoriów. Osoby, które znajdują się na wysokości powyżej 1 m od podłoża, powinny stosować indywidualny sprzęt zabezpieczający. Z kolei w przypadku wykonywania obowiązków zawodowych na drabinach, należy je stosować kiedy pracownicy znajdują się ponad 2 m nad podłożem.

Ochrona przed upadkiem — sprzęt ochrony indywidualnej

Centrum – Artykuły BHP to firma oferująca różnego rodzaju sprzęt zapewniający ochronę przed upadkiem. Obejmuje on zarówno środki ochrony indywidualnej takie jak szelki bezpieczeństwa, punkty kotwiczące, łączniki czy linki asekuracyjne. Ich stosowanie jest konieczne w przypadku wykonywania prac na słupach, masztach, kominach, ale i konstrukcjach budowlanych nieposiadających stropów.

Wyróżnia się również sprzęt powstrzymywania spadania, który składa się z punktu kotwiczącego, podzespołów amortyzujących oraz szelek bezpieczeństwa. Ten pierwszy ma na celu zaczepienie podzespołu do konstrukcji nośnej. Odpowiednio dobrane kotwiczenie zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, niezależnie od tego czy zostało przymocowane do konstrukcji stalowej, betonowej czy ściany, a nawet dachu. Szelki z kolei odpowiadają za zabezpieczenie ciała przed upadkiem z dużej wysokości i rozłożenie sił dynamicznych, które pojawiają się w trakcie.