Terapia młodzieży — na czym polega?

spotkanie z terapeutom

Młodzież podobnie jak osoby dorosłe, a nawet częściej mierzy się z problemami, które niejednokrotnie ich przerastają i wywołują szereg negatywnych emocji. Mogą one dotyczyć braku akceptacji przez rówieśników na przykład z powodu wyglądu czy zachowania, ale i innych kwestii. Obecnie wiele dzieci mierzy się z zaburzeniami lękowymi, agresywnymi i autoagresywnymi zachowaniami, a także depresją. Wszystkie te stany wymagają podjęcia terapii młodzieży. Na czym ona polega? Podpowiadamy.

Terapia młodzieży — kiedy udać się na nią z dzieckiem?

Terapia młodzieży w Radomiu dedykowana jest wszystkim dzieciom, które doświadczają trudności w radzeniu sobie z emocjami takimi jak gniew, złość, smutek, bezradność czy lęk. Mogą na nią uczęszczać również osoby z bardzo niskim poczuciem wartości. Rodziców powinny zaniepokoić także zaburzenia snu u nastolatka oraz problemy z odżywianiem i stany depresyjne.

Terapeutę należy odwiedzić jeżeli dziecko rozwiązuje konflikty z rówieśnikami poprzez agresywne zachowania, okalecza się, ma kłopoty z koncentracją lub wyraźnie mówi, że chce sobie coś zrobić. Każdorazowo jeżeli mamy wątpliwości czy dane zachowanie jest jeszcze normalne, czy być może jest już objawem poważniejszego stanu, warto skonsultować się z psychoterapeutą.

Jak wygląda terapia młodzieży?

Terapia indywidualna dla młodzieży rozpoczyna się od rozmowy, w której uczestniczy nie tylko terapeuta i młody człowiek, ale także jego rodzice lub prawni opiekunowie. Na kolejnych spotkaniach nie są oni już obecni, lecz na bieżąco są informowani o postępach. Terapia polega przede wszystkim na rozmowie, w której młody człowiek jest uważnie wysłuchany, rozumiany i nieoceniany.

Warto wiedzieć, że wszystkie nieprawidłowe zachowania dzieci często mają głębsze źródło emocjonalne, a sesje terapeutyczne umożliwiają ich zidentyfikowanie i podjęcie pracy nad zmianą sposobu myślenia nastolatka. W tym celu wykorzystuje się różne techniki behawioralne, a czasem w terapię włącza się rodziców.