Problem zaparowanych okularów w maseczce – jak sobie z nim radzić?

okulary

Noszenie maseczek ochronnych to jedna z broni w walce z pandemią koronawirusa, jednak obowiązek ten dla wielu osób okazuje się bardzo uciążliwy. Nie chodzi tylko i wyłącznie o pojawiające się trudności w oddychaniu pod maseczką, ale również nieustannie parujące okulary. Problem jest nie tyle co irytujący, ale często też zagrażający naszemu bezpieczeństwu podczas poruszania się w przestrzeni publicznej. Czy można uniknąć parowania szkieł w okularach? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Parowanie okularów – gdzie szukać przyczyn?

Każda osoba nosząca na stałe okulary korekcyjne zetknęła się z parującymi szkłami jeszcze na długo przed wybuchem pandemii. Zaparowane okulary to bardzo częste zjawisko w okresie jesienno-zimowym, które towarzyszy wchodzeniu z „zimna” do ogrzewanych pomieszczeń. Wszystkiemu winna jest nagła zmiana temperatur. Ciepły strumień powietrza w kontakcie z zimnymi szkłami okularowymi powoduje ich parowanie. Podobną zależność można zauważyć w przypadku duetu: okulary-maseczka. Wydychane powietrze wydostaje się przez górne brzegi maseczki, a docierając do powierzchni chłodniejszych szkieł – doprowadza do zamglonego obrazu.

Sposoby na parujące okulary – odpowiednia maseczka

Na rynku aż roi się od różnego rodzaju maseczek ochronnych, które okularnicy powinny dobierać ze szczególną starannością. Obecność drucika na wysokości nosa pomaga idealnie dopasować się maseczce do kształtu naszej twarzy, przez co wydychane powietrze ma trudniejszą przeszkodę do pokonania niż w przypadku luźniejszych modeli. Nie bez znaczenia okazuje się też obecność jednorazowych filtrów, które pochłaniają część wilgoci, tym samym ograniczając parowanie okularów.

Domowe sposoby na zaparowane okulary

W sieci można znaleźć mnóstwo domowych sposobów na walkę z parującymi szkłami w okularach, które działają z mniejszą lub większą skutecznością. Do najpopularniejszych należą metody z wykorzystaniem mydła, płynu do naczyń lub szyb czy pianką do golenia. Wszystkie te specyfiki na powierzchni szkieł pozostawiają warstwę hydrofobową, która ma przeciwdziałać osadzaniu się pary. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie środków nieprzystosowanych do specyfiki szkieł może skutkować większą podatność na zarysowania czy uszkodzenia.

Sposoby na parujące okulary – płyny do czyszczenia okularów

Na rynku optycznym pojawia się coraz więcej produktów przeznaczonych do czyszczenia okularów, które oprócz swoich podstawowych właściwości ograniczają parowanie szkieł. Jest to możliwe dzięki warstwie hydrofobowej, która utrzymuje się na okularach nawet przez kilka dni od momentu aplikacji. Sposób użycia preparatów do czyszczenia okularów nie powinien sprawić większych kłopotów – wystarczy spryskać ściereczkę do okularów niewielką ilością płynu i delikatnie przetrzeć soczewki okularowe . Stosowanie specjalnych płynów do czyszczenia szkieł typu „anti-fog” dostępnych na stronie Twoje Soczewki najczęściej jest bezpieczne dla wszystkich rodzajów szkieł, w tym mineralnych czy organicznych, jak również modeli z powłoką antyrefleksyjną.